Uspeh povratka vukova u divljinu u Koloradu: Nastala su tri nova čopora u prirodi

„Vukovi igraju ključnu ulogu u održavanju zdravih ekosistema”, piše američka organizacija Centar za biološki diverzitet, koja pomaže programu reintrodukcije

21/07/2025 autor: Nikola Zdravković
0
Foto: Thomas Bonometti / Unsplash

One Ear, King Mountain i Three Creeks – ovako su tri nova čopora vukova nazvali aktivisti i stručnjaci koji sprovode akciju vraćanja vukova u njihova prirodna staništa u Koloradu u SAD.

Nastanak tri nova čopora je veliki uspeh za projekat koji je započeo 2020. godine, a koji je u međuvremenu naišao i na otpor određenog dela stanovništva.

Vukovima je američka država Kolorado nekada bilo prirodno stanište, ali su ih državni programi istrebljenja doveli na rub opstanka u prirodi.

Zbog toga je Kolorado 2020. godine postala prva država SAD koja je uvela obavezu tzv. reintrodukcije kako bi se ovaj poznati grabljivac vratio na svoja nekadašnja lovišta.

Kako navode u organizaciji Centar za biološki diverzitet, „naučna istraživanja uporno pokazuju da vukovi igraju ključnu ulogu u održavanju zdravih ekosistema, što koristi biodiverzitetu i unapređenju kvaliteta staništa kroz prirodnu regulaciju vrsta koje love.”

Ovaj stav struke je suprostavljen prihvaćenoj mudrosti po kojoj su vukovi opasnost po ljude i stoku.

Porast njihove brojnosti u Evropi je krajem 2024. godine doveo do odluke Bernske konvencije da spusti njihov nivo zaštite sa strogo zaštićene na zaštićenu vrstu, što je izazvalo negodovanje stručnih organizacija kao što je Međunarodna unija za zaštitu prirode (IUCN)

Mada se retko gde u svetu sprovode programi reintrodukcija vukova kao u SAD, poslednjih godina su različiti međunarodni programi zaštite pomogli vukovima širom sveta da se vrate na mnoga stara staništa.

Po aktuelnim procenama, broj vukova na svetu je oko 300.000, i oni ne spadaju u ugrožene vrste.

Međutim, porast njihove brojnosti u Evropi je krajem 2024. godine doveo do odluke Bernske konvencije Saveta Evrope da spusti njihov nivo zaštite sa strogo zaštićene na zaštićenu vrstu, što je izazvalo negodovanje stručnih organizacija kao što je Međunarodna unija za zaštitu prirode (IUCN).

Kako je tom prilikom ocenio IUCN:

„U vreme nezapamćenog gubitka biodiverziteta, koji prati sve veća degradacija zemljišta i rastuća pretnja klimatskih promena, smanjivanje statusa zaštite jedne od najvažnijih vrsta Evrope, sa visokom ekološkom vrednošću, može imati dalekosežne posledice po zdravlje staništa i može poslati neprijatan signal ostatku sveta.”

KLIMA101 NEDELJNI NEWSLETTER

Drugim rečima, pitanje opstanka vrsta i njihovih staništa nije samo binarno: da li će neka vrsta biti u potpunosti istrebljena ili ne.

U pitanju je stalna borba za očuvanje našeg okruženja od prekomernih posledica ljudskog delovanja. Očuvanje naših ekosistema je jedna od važnih alatki kako u klimatskoj akciji, tako i u pripremi za budućnost u kojoj će sve više prirodnih staništa biti ugroženo ili bespovratno promenjeno.

Komentari (0)

OSTAVI KOMENTAR