Međunarodna konferencija o ekstremnim hidro-klimatskim događajima i društvu (International Conference on Hydro-Climate Extremes and Society) održava se na Prirodno-matematičkom fakultetu u Novom Sadu od 27. do 29. juna 2023. godine.
Događaj možete pratiti i online putem platforme Zoom (Meeting ID: 835 27691647; Passcode: 552508).
Konferencija se organizuje u sklopu projekta ExtremeClimTwin, međunarodnog projekta koji se finansira iz programa Evorpske unije, Horizont 2020.
Promene klime već imaju uticaj na sve regione sveta, uz projekcije još alarmantnijeg zagrevanja koje dolazi. Efekti klimatskih promena često su rezultat kombinacije različitih varijabli i događaja, zbog čega je pri proceni prirodnih opasnosti ključno razmatrati složene, višestruke događaje.
Pored toga, kada se analiziraju hidro-meteorološki uticaji klimatskih promena takođe je neophodno uzeti u obzir kaskadne događaje. Region Jugoistočne Evrope i Mediterana doživeli su značajan porast broja ekstremnih i složenih vrućih i sušnih događaja sa razornim posledicama po zajednice i ekosisteme.
Na primer, 2018. godine požari na obali Atine u Grčkoj odneli su živote 102 osobe i povredile 250, dok je oko 2500 kuća oštećeno. U julu 2021. godine, evropske poplave odnele su više od 230 života. Nedavne suše i talasi vrućine u 2022. godini takođe su imali značajan uticaj na poljoprivredu, sa procenama koje ukazuju na smanjenje prinosa kukuruza do 16% i žitarica do 15%.
Nažalost, ovi primeri samo su naznaka onoga što budućnost nosi za građane Evrope, posebno na Balkanskom poluostrvu, koje je identifikovano kao žarište složenih suša i ekstremnih toplotnih događaja.
Uprkos hitnoj potrebi za delovanjem, stanovništvo u ovom delu Evrope je, kako istraživanja pokazuju, generalno manje zabrinuto zbog klimatskih promena nego oni na Zapadu, a zakonodavni napori su sporo odražavali političku važnost ovog problema u regionu.
Međutim, kompleksnost odnosa između atmosferskih uslova, ekstremnih događaja i složenih efekata u Jugoistočnoj Evropi ukazuje na potrebu za održivijim i delotvornim istraživačkim i obrazovnim programima. Ovaj deo Evrope je identifikovan kao jedno od „žarišta zagrevanja” na planeti, i ako se temperature do 2100. godine povećaju za 4°C, očekuje se još češći talasi vrućine u regionu. Stoga je neophodno hitno proširiti istraživanja u regionu, što je glavni cilj projekta EXtremeClimTwin.
U skladu s tim, Prirodno-matematički fakultet u Novom Sadu prepoznao je potrebu za izgradnjom kapaciteta u istraživanju ekstremnih hidro-klimatskih događaja kroz saradnju i obuku s institucijama koje proučavaju ove događaje u drugim delovima Evrope. Vodeće međunarodne istraživačke institucije iz Evropske unije kroz umrežavanje i prenos znanja i tehničke ekspertize pomažu ovom novosadskom fakultetu da otključa svoj naučni potencijal i tako dostigne vrhunac izvrsnosti u oblasti hidro-klimatskih ekstremnih događaja.
Međunarodna konferencija o ekstremnim hidro-klimatskim događajima i društvu (International Conference on Hydro-Climate Extremes and Society) okuplja stručnjake, donosioce odluka i članove strukovnih udruženja iz regiona i šire kako bi istražili hidro-klimatske rizike i mere prilagođavanja.
Tri glavne tematske sesije su:
- Data and tools (Podaci i alati): Sesija ima za cilj da istakne nedavne napretke u korišćenju inovativnih i kvantitativnih metoda i alata za vremenske i klimatske ekstreme. Sesija podržava različite pristupe koji koriste posmatranja, reanalizu i numeričke modele za procenu karakteristika i procesa ekstrema.
- Impacts and risks (Uticaji i rizici)Ovaa sesija obuhvata širok spektar novih istraživanja koja se bave izazovima ekstremnih događaja. Istraživanja obuhvataju: (i) procenu uzročnika i osnovne procese ekstremnih događaja u posmatranjima i/ili modelima; (ii) istraživanja raznovrsnih socio-ekonomskih uticaja ekstrema (na primer, u vezi sa ljudskim zdravljem ili ekonomskom produktivnošću); (iii) prognoziranje ekstrema na sezonskim i podsezonjskim vremenskim skalama.
- Adaptation and planning (Prilagođavanje i planiranje): Ova sesija obuvata doprinose koji prikazuju metode, rešenja i iskustva u primeni prilagođavanja, uključujući upravljanje, interregionalnu razmenu i platforme koje podržavaju prenos znanja i jačanje prilagodljivosti. Dobrodošle su teme koje se fokusiraju na društveno prilagođavanje ekstremima, uključujući implementaciju sistema ranog upozorenja za zdravlje od toplote u cilju smanjenja rizika od katastrofa.
Ceo program dostupan je OVDE.
KLIMA101 NEDELJNI NEWSLETTER
EXtremeClim Twin je strateški projekat koji ima za cilj izgradnju kapaciteta u istraživanju i podršci istraživanju. Kroz saradnju institucija i jačanje istraživačkih sposobnosti, projekat se fokusira na razumevanje i rešavanje izazova ekstremnih klimatskih uslova.