Ilustracija: Renyuan Li
Tim naučnika u Saudijskoj Arabiji napravio je solarne panele koji, dok proizvode struju, mogu da pretvaraju vlagu iz vazduha u vodu i koriste je za uzgoj povrća u pustinji. Mogućnosti njihovog inovativnog dizajna, nazvanog WEC2P (water-electricity-crop co-production), su nedavno predstavljene u časopisu Cell Reports Physical Science.
Solarni paneli tokom rada obično stvaraju višak energije koji se rasipa u vidu toplote, što dodatno zagreva same panele i smanjuje njihovu efikasnost. Novi dizajn koristi upravo ovaj višak toplote kako bi panelima olakšao rad i dao novu ulogu, obezbeđivanje vode.
Sistem funkcioniše tako što se solarne ploče postave na specijalno napravljen hidrogel, super-upijajući gel napravljen od polimera koji vezuju vodu iz vazduha. Dok je ispod njih postavljena metalna posuda.
Hidrogel tokom noći apsorbuje vodenu paru iz okolnog vazduha. Zatim, tokom dana toplota iz solarnih panela zagreva hidrogel, i oslobađa vlagu iz njega, koja se onda sakuplja u metalnom kontejneru. Ovaj transfer toplote ujedno sprečava panele da se pregreju.
Prototip WEC2P sistema je testiran u junu prošle godine u pustinji Saudijske Arabije. Tokom dve nedelje rada proizveo je oko 1500 vat-časova struje i dva litra vode. Ova voda je korišćena za hidrataciju 60 semena spanaća, od kojih je 57 niknulo i naraslo oko osamnaest centimetra.
KLIMA101 NEDELJNI NEWSLETTER
„Obezbeđivanje pristupa čistoj vodi i pristupačnoj čistoj energiji svima na Zemlji je deo ciljeva održivog razvoja koje su postavile Ujedinjene nacije“, kaže jedan od vodećih autora istraživanja, prof. Peng Vang. „Nadam se da naš dizajn može biti decentralizovani sistem napajanja i navodnjavanja, za osvetljenje domova i zalivanje useva.“
Novi dizajn posebno pogoduje sušnim područjima sa velikim brojem sunčanih dana u kakvim se ova tehnologija najviše i koristi. Ukoliko ovakav koncept zaživi mogao bi da bude održiva i jeftina opcija za poboljšanje bezbednosti hrane i vode za ljude koji žive u regionima sa suvom klimom.