Temperature na Južnom i Severnom polu su tokom vikenda išle i do 40 °C iznad uobičajenih vrednosti za ovo doba godine

Naučnici su posebno zabrinuti jer su temperature neuobičajeno visoke na oba pola uprkos tome što bi u ovo doba godine Južni pol trebalo da se hladi, a Severni da se greje.

21/03/2022 autor: Srđan Vejnović
0

Neuobičajeni toplotni talasi pogodili su istovremeno oba Zemljina pola. Na Antarktiku je na pojedinim mernim stanicama ovog vikenda zabeležena temperatura koja je čak 40 °C iznad vrednosti koje su uobičajene za ovo doba godine, a u isto vreme, je živa termometra na Arktiku beležila oko 30 °C iznad normalnih vrednosti.

Meteorološka stanica Konkordija na Antarktiku, koja se nalazi na 3234 m nadmorske visine je u petak zabeležila rekordnu temperaturu od 12,2 °C ispod nule, dok je stanica Vostok, koja je na još većoj nadmorskoj visini, izmerila 17,7 °C, čime je oborila sopstveni rekord za čak 15 stepeni.

Istog dana stanica u priobalnoj bazi Tera Nova na Arktiku izmerila je 7 stepeni Celzijusa iznad nule.

U ovo doba godine, Antarktik, zajedno sa ostatkom južne hemisfere se ubrzano hladi nakon leta, dok se Arktik na severu polako zagreva kako se bliži leto i dani postaju sve duži, pa je neuobičajeno je da oba pola istovremeno prolaze kroz ovako topao talas.

Neuobičajeni događaji zabrinuli su stručnjake, a javnosti su skrenuli pažnju na situaciju na polovima planete i transformacijama koje ovi udaljeni delovi proživljavaju usled klimatskih promena. 

KLIMA101 NEDELJNI NEWSLETTER

I Severni i Južni pol se suočavaju sa značajnim promenama usled porasta prosečne globalne temperature, a ovi predeli se zagrevaju brže od svetskog proseka.

Otapanje leda koje uzrokuju topliji okean i veće temperature vazduha pokreću niz mehanizama koji dodatno doprinose pogoršanju stanja na polarnim kapama. Sa smanjenjem leda veća površina tamne vode je izložena sunčevom zračenju, što dovodi do veće apsorpcije energije i dalje izaziva dodatno zagrevanje vode što onda dovodi do daljeg topljenja leda i daljeg nastavka ciklusa.

Ovakve pojave kada već zabeleženo zagrevanje dovodi do još snažnijih efekata klimatskih promena naziva se efektom pozitivne povratne sprege.

Komentari (0)

OSTAVI KOMENTAR