Katastrofalno zagađenje vazduha za Novu godinu u Srbiji

Prekomerno zagađenje česticama PM 2,5 je pred sam kraj 2024. izmereno u gotovo svakoj mernoj stanici u zemlji

31/12/2024 autor: Nikola Zdravković
0
FOTO: Anders Sandberg / Flickr

Pogodili su se „idealni” vremenski uslovi – relativno hladno, a suvo vreme bez vetra omogućilo je drastičan skok koncentracija zagađujućih materija i opasno zagađenje vazduha širom zemlje.

Zvanični podaci pokazuju prekomerno zagađenje česticama PM 2,5 na gotovo svim mernim stanicama u zemlji, od Beograda, Novog Sada i Niša do Valjeva, Kosjerića i Pirota.

Najveća koncentracija PM 2,5 je ovih dana bila zabeležena u Velikim Crljenima, i to 30. decembra popodne, kada je u ovom mestu nadomak Beograda bilo izmereno preko 380 mikrograma po metru kubnom PM 2,5.

U pitanju je vrednost koja je sedam puta veća od granice nakon koje Agencija za zaštitu životne sredine vazduh ocenjuje kao „zagađen” usled povišenih koncentracija PM 2,5.

Podsećamo, u Velikim Crljenima već skoro sedamdeset godina radi najstarija termoelektrana u Srbiji, „Kolubara A”, koristeći lignit iz obližnjeg Rudarskog basena Kolubara. 

Ova termoelektrana je, zajedno sa „Moravom” u Svilajncu, konačno ušla u proceduru zatvaranja pre par meseci, kada je EPS raspisao tender za njihovu konzervaciju.

Štetni uticaj čestica PM 2,5 nije ograničen samo na ovakve epizode prekomernog zagađenja. One nam narušavaju zdravlje tokom čitave godine, i onda kada zagađenje ne možemo da osetimo u nosu ili ustima

U međuvremenu, s obzirom da će novogodišnje slavlje proteći u znaku zagađenog vazduha, zvanične preporuke kažu da, u slučaju jako zagađenog vazduha, celokupno stanovništvo treba da izbegava aktivnosti na otvorenom, a ne samo osetljive grupe. 

Sudeći po vremenskoj prognozi, zagađenje vazduha bi moglo da se nastavi i tokom narednih nekoliko dana.

Čestice PM 2,5 su najvažniji i najopasniji faktor zagađenja vazduha u Srbiji, i krivac su za preko 10.000 smrti godišnje, kako se navodi i u zvaničnom Programu zaštite vazduha koji je Srbija usvojila krajem 2022. godine.

Štetni uticaj čestica PM 2,5 nije ograničen samo na ovakve epizode prekomernog zagađenja. One nam narušavaju zdravlje tokom čitave godine, to jest i onda kada zagađenje ne možemo da osetimo u nosu ili ustima

KLIMA101 NEDELJNI NEWSLETTER

I dok se od aktuelnog prekomernog zagađenja možemo donekle zaštititi promenama u ponašanju, rešenje šireg problema zagađenja nije individualno, već zavisi od državnih politika.

Jedna takva politika je upravo zatvaranje termoelektrana „Kolubara” i „Morava”, koje već decenijama, pored struje, proizvode i ogromne oblake pune sumpora, azota, štetnih čestica i mnogih drugih zagađujućih materija.

Komentari (0)

OSTAVI KOMENTAR