Petnaest stručnih i civilnih organizacija kritikuje novi Zakon o zaštiti vazduha i proceduru njegovog usvajanja

Novi Zakon je u procesu javne rasprave, ali kako navode neke vodeće domaće organizacije i udruženja koje se bave zagađenjem vazduha, procedura je diskriminatorna, a nacrt Zakona sadrži nedopustive rupe

04/02/2025 autorka: Redakcija
0
Foto: Rob Allen / Flickr

„Predložene izmene ne rešavaju ključne probleme u oblasti monitoringa kvaliteta vazduha, pravovremenog reagovanja na incidente, nadzora i sankcionisanja zagađivača”, kaže u saopštenju o nacrtu novog Zakona o zaštiti vazduha grupa od 15 vodećih domaćih stručnih i civilnih organizacija. 

Kako se navodi u saopštenju, novi nacrt Zakona o zaštiti vazduha, koji je ušao u proces javne rasprave 15. januara 2025, ostavlja nerešena neka od najvažnijih pitanja u oblasti zaštite vazduha u Srbiji.

Najveće među njima je problem uzroka zagađenja, koje izostaje iz analize priložene uz Zakon. Identifikacija uzroka je ključna stvar ako je cilj smanjenje zagađenja.

Pored toga, nacrt Zakona sadrži propuste u odredbama o monitoringu kvaliteta vazduha u nadležnosti lokalnih samouprava, o merenju posebnih namena u hitnim situacijama, kao i u odredbama o nadzoru i kaznama, navodi se u saopštenju.

Saopštenje je potpisalo 15 organizacija koje se već godinama bave problemima zagađenja vazduha u Srbiji, a među kojima su RES fondacija, Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI), Centar za unapređenje životne sredine i mnogi drugi. 

Pored problema u samom tekstu nacrta novog Zakona, u saopštenju se navodi i niz problema sa procesom njegovog usvajanja, koji potpisane organizacije opisuju kao diskriminatoran.

KLIMA101 NEDELJNI NEWSLETTER

Naime, navodi se u saopštenju, javna rasprava je isuviše kratka s obzirom na ozbiljnost problema (20 dana), dok je prezentacija nacrta organizovana samo u Beogradu, iako je zagađenje vazduha vodeći zdravstveni i društveni problem u velikom broju gradova u Srbiji.

Proces prezentacije novog Zakona i prateće javne rasprave obeležen je nedostatkom transparentnosti i nedovoljnim prilikama za učešće struke i šire javnosti, zaključuje se u saopštenju. Celokupno saopštenje možete pročitati na sajtu organizacije RERI.

Komentari (0)

OSTAVI KOMENTAR