Šumski požari su odgovorni za nestanak skoro 30% od ukupne površine šume koja izgubljena u periodu od 2001. do 2019. pokazali su rezultati istraživanja objavljenog u časopisu Frontiers in Remote Sensing. Od početka 21. veka je zabeležen gotovo stalan porast površine šume koja je izgorela, posebno u tropskim šumama Afrike i Latinske Amerike.
Veliki broj požara koji su prethodnih godina zahvatili brojne predele sveta, od Amazonije, preko Australije, SAD-a i Evrope podigli su interesovanje javnosti za ovu temu, međutim dok se sami požari dešavaju nije uvek jednostavno proceniti šta se tačno događa na terenu.
Kao primer dr Aleksandra Tjukavina navodi izveštavanje o požarima u Amazoniji od pre nekoliko godina: „U slučaju požara u Amazoniji 2019. godine, nije bilo jasnih informacija o tome šta tačno gori: šume ili prethodno krčene površine koje su pretvorene u pašnjake i obradive površine. Čak sam i ja, kao geograf, bila prestravljena čitajući sve naslove koji su nagoveštavali da gori poslednji deo amazonske prašume, što nije bilo tačno“.
Ona i njene kolege su nastojale da upotpune delove informacija koji nedostaju u vezi sa šumskim požarima u svetu, i da jasno razdvoje gubitak šuma usled požara i usled drugih faktora, kao što su poljoprivredne aktivnosti, poplave i uragani.
„Mapu gubitka šuma aktivno pravimo i ažuriramo je od 2013. godine, ali nismo do sada nismo označavali koji su bili pokretači tog gubitka. To znači da nismo znali šta se tačno dogodilo sa šumama (požar ili mehaničko uklanjanje) i nismo znali da li je ovaj gubitak šuma bio privremen (na primer, usled poljoprivrednog paljenja i seče) ili dugotrajan (krčenje šuma)“, objašnjava Tjukavina.
Nova mapa je pokazala da je udeo gubitka šuma u svetu usled požara između 2001. i 2019. od 26% do 29%, što je više nego što je ranije procenjeno. Takođe, šumska površina koju uništi vatrena stihija je skoro u kontinualnom rastu tokom ovog perioda.
U borealnim šumama (tajgama) požari su glavni razlog gubitka šuma (69% – 73%), u suptropskim šumama požari su odgovorni za 19% – 22% gubitka, u šumama umerenog pojasa za 17% – 21%, a tropskim šumama za 6% – 9%. U borealnim šumama požari su deo dinamike ekosistema, dok su u vlažnim tropima uglavnom izazvani ljudskim faktorom i dovode do degradacije šuma.
KLIMA101 NEDELJNI NEWSLETTER
Mapa je pokazala zabrinjavajući porast požara u šumama Latinske Amerike i Afrike. Ove tropske šume su izuzetno važne za ekosistem čitave planete, pa ovaj rast posebno zabrinjava autore.
Šumski požari doprinose globalnoj emisiji gasova sa efektom staklene bašte i mogu da imaju negativan uticaj na javno zdravlje, privredu i ekosistem. Prethodne studije su pokazale da povećano korišćenje zemljišta i promena klime menjaju učestalost požara i da oni usled ovih promena postaju razorniji.
Ovo je prva studija koja detaljno mapira gubitak šuma koji uzrokuju požari, a istraživači se nadaju da će njihov rad doprineti oblikovanju lokalnih i nacionalnih politika, podstaći konstruktivne intervencije na terenu i omogućiti bolje modeliranje efekata klimatskih promena.