U ponedeljak ove nedelje, naselja nedaleko od Atine zahvatili su požari. Vatra se širila „poput munje”, ostavljajući tragove uništenja na svom putu.
Sreda je donela dobre vesti: nema više aktivnih požara u širem području glavnog grada Grčke, ali nadležni organi ostaju u pripravnosti. Napori spasilačkih službi i vetar koji se primirio omogućili su da se vatrena stihija stavi pod kontrolu, prenosi BBC.
Ipak, rizik od eksplozija i dalje postoji zbog visokih temperatura i naleta vetra.
Glavni požar izbio je u nedelju posle podne, 11. avgusta, blizu gradića Varnavas, oko tridesetak kilometara severno od Atine.
U požaru je izgorela površina od oko 400 kvadratnih kilometara, a njegove razmere i brzinu pogoršavali su „jaki vetrovi, dugotrajna suša i neprohodna, netaknuta gusta šuma”, kazao je ministar za klimatsku krizu i civilnu zaštitu Vasilis Kikilijas.
Kako piše CNN, u misiji gašenja vatrene stihije učestvovalo je 700 vatrogasaca sa skoro 200 vozila i 35 aviona sa vodom, a svoj doprinos spasilačkim operacijama dalo je najmanje šest zemalja iz regiona i Evrope uključujući i Srbiju.
Uprkos trudu vatrogasnih službi i volontera da zauzdaju požar, on je početkom ove nedelje stigao do oboda grčke prestonice.
U opasnosti su bile i prostorije nacionalne opservatorije na brdu Penteli, inače najstarijeg centra za istraživanja u zemlji, osnovanog 1842. godine. Prema saopštenju, plameni su ugrožavali važne objekte, tehnologiju i dugogodišnje istraživačke napore.
Iz bolnice na Penteliju evakuisano je dvadesetoro dece, kazao je ministar zdravlja Adonis Georgijadis. U međuvremenu, od stanovništva u okolini Atine zatražena je evakuacija domova. Mada nije izneta tačna brojka, ističe se da su požari već oštetili kuće.
Nadležni organi saopštili su i da je jedna osoba izgubila život. Ugljenisani ostaci žene pronađeni su u predgrađu Vrilisija, desetak kilometara od Atine, a prema Gardijanu, veruje se da je u pitanju imigrantkinja.
Mada šumski požari jesu uobičajeni tokom grčkih leta, u svetlu klimatskih promena, vreme je neuobičajeno toplo i sušno. Za ovom mediteranskom nacijom su najtopliji ikada zabeleženi jun i jul.
KLIMA101 NEDELJNI NEWSLETTER
Vrućine u kombinaciji sa suvom vegetacijom stvaraju plodno tle za jače i učestalije požare, a to otežava njihovu kontrolu i gašenje. Proteklih dana gorelo je i u Hrvatskoj, tačnije u Istri, a u julu, u Severnoj Makedoniji, požari su pustošili područja velika kao čitavi gradovi, navodi Radio Slobodna Evropa.
Kako piše dr Slobodan Milanović sa Šumarskog fakulteta u Beogradu, klimatske promene dovode i do produžetka požarne sezone, omogućavajući da se vatrene stihije javljaju izvan istorijskih obrazaca.
Sa druge strane, i sami požari mogu da prodube globalni problem porasta temperature zato što dolazi do ispuštanja velikih količina gasova koji zagrevaju planetu.