U petak, 23. maja, negde oko 15 časova, Beograd je pogodila jaka grmljavinska oluja. Ali ovo nevreme bilo je drugačije – ne samo od svih prethodnih padavina ovog meseca, već uopšte. Stanovnici su, naime, od Sektora za vanredne situacije pri Ministarstvu unutrašnjih poslova dobili SMS poruke sledeće sadržine:
„Upozorenje na oluju s kišom, gradom i snažnim vetrom. Preporuka je da pratite informacije nadležnih organa.”
Ove poruke oslikavaju ozbiljnost nevremena i rezultat su novog sistema upozoravanja koji ministarstvo sprovodi u saradnji sa Republičkim-hidrometeorološkim zavodom (RHMZ) i Komandno-obaveštajnim centrom (KOC).
U pitanju je prvo takvo upozorenje koje je inicirao RHMZ u Beogradu, a drugo u čitavoj zemlji.
„Sistem je pokrenut zbog nailaska jake grmljavinske nepogode sa krupnim gradom i velikom količinom padavina za kratko vreme”, priča Slobodan Sovilj, načelnik Nacionalnog centra za hidrometeorološki sistem rane najave i upozorenja u RHMZ-u.
„Prema kriterijumima definisanim u sporazumu o uspostavljanju procedure za prenos hitnih informacija građanima, u slučaju grmljavinske nepogode ovaj sistem pokreće se kada prognozirana veličina grada dostiže i prelazi pet centimetara u prečniku i kada za sat vremena može da padne više od 40 litara kiše po kvadratnom metru”, kaže Sovilj.
„Tu postoji i dodatni kriterijum, mogući orkanski udari vetra preko 100 km/h, međutim nije potrebno da sva kriterijuma budu istovremeno ispunjena, već samo jedan.”
Na glavnoj meteorološkoj stanici na području Vračara, tog dana izmereno je 25 litara padavina po kvadratnom metru za sat vremena, međutim u pojedinim delovima grada palo je znatno više kiše.
Prema rečima našeg sagovornika iz RHMZ-a, na automatskoj stanici Zeleno brdo – a koja se nalazi na Zvezdari – zabeležen je podatak od 44 litre po metru kvadratnom za sat vremena. A upravo je Zvezdara bila među najteže pogođenim naseljima Beograda.
„Najjači deo oblaka prešao je iz oblasti Sremčice i Moštanice prema Kumodražu i delovima Zvezdare, odnosno preko južnih i istočnih krajeva grada. Sigurno je na čitavom tom području palo 40-50 litara kiše po kvadratnom metru za sat vremena.”
Pored toga, izmereni prečnik grada u Sremčici iznosio je šest centimetara.
U svetlu klimatskih promena, ekstremne padavine poput prošlonedeljnih u Beogradu postaju sve učestalije i intenzivnije jer zagrejani vazduh može da ponese više vodene pare. A stanovnici će o ovakvim vremenskim ekstremima sada biti blagovremeno informisani i putem SMS poruka.
„Ipak, RHMZ neće da pokreće ovaj sistem za svaki malo jači pljusak, svako zrno grada ili svaki olujni vetar”, ističe Slobodan Sovilj.
„Ideja je da se to radi za najekstremnije, vanredne vremenske neprilike koje mogu da ugroze živote, bezbednost i infrastrukturu i da pričine veliku materijalnu štetu. Iako takvih ekstrema zbog klimatskih promena ima više nego pre nekoliko decenija, ne očekujem da će se sistem aktivirati svakog meseca, ali se može dogoditi da to bude više puta u jednom mesecu.”
Razvoj ovog sistema predviđen je i Planom prilagođavanja na izmenjene klimatske uslove, usvojenog krajem 2023. godine.
Otkako je 15. septembra prošle godine ovaj sistem uveden, na inicijativu RHMZ-a, građanima je poslato samo još jedno SMS upozorenje, i to na obilne snežne padavine u zapadnoj i jugozapadnoj Srbiji, u periodu od 23. do 25. decembra 2024.
Kako priča Sovilj, uprkos tome što se o tome govori godinama unazad, povod za implementaciju sistema bile su katastrofalne superćelijske oluje iz jula 2023. godine. Pored RHMZ-a, postoji čitav niz drugih institucija-inicijatora sistema upozoravanja kao što su Republički seizmološki zavod, Direktorat za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost, Srbija vode i Vode Vojvodine.
A kako ovaj sistem uopšte funkcioniše „iza kulisa”?
„U slučaju pojave opasnosti kao što su elementarne nepogode ili tehničko-tehnološke nesreće, svaki od inicijatora u okviru svojih nadležnosti, po jasno definisanim procedurama, pokreću sistem: definišu se SMS poruke koje se prosleđuju građanima, poruke za medije, kratka uputstva za građane, kratke poruke koju mogu biti ispisane duž auto-puteva… Sve te poruke se dostavljaju na jedinstvenoj platformi Sektoru za vanredne situacije. Vrši se dvojna verifikacija nakon koje se SMS poruke prosleđuju građanima.”
KLIMA101 NEDELJNI NEWSLETTER
Slobodan Sovilj iz RHMZ-a smatra da sistem može da se nadogradi CBS tehnologijom koja bi omogućila da poruke stižu mnogo brže i manje bi opteretila mobilnu mrežu. Ali bez obzira na to, početna iskustva su veoma pozitivna.
„Mi smo zaista zadovoljni jer ovaj sistem omogućava da se najveći broj građana informiše u kratkom vremenskom periodu”, ocenjuje naš sagovornik.
Pored obilnih padavina, nepogoda sa gradom, snažnog vetra i jake mećave ili vejavice, što smo već pomenuli, RHMZ može da pokrene sistem upozoravanja i za ledenu kišu u trajanju od najmanje sat vremena, kao i za ledeni i toplotni talas.
Kako nam se bliži leto, a koje poslednjih godina sve češće obeležavaju žestoki toplotni talasi, pitali smo Slobodana Sovilja koji su to uslovi da bi se sistem upozoravanja aktivirao u slučaju vrućina.
„Neophodno je da jak toplotni talas sa maksimalnim temperaturama od 38 i više stepeni traje najmanje pet dana”, objasnio nam je.