Ujedinjeno Kraljevstvo je ove godine napravilo dva ključna koraka za energetsku tranziciju: najpre je u septembru ugašena poslednja termoelektrana na ugalj, a potom je u novembru najavljena zabrana novih rudnika uglja.
Opredeljenje zemlje je jasno: pravi se ubrzani otklon od fosilnih goriva i radi se na razvoju obnovljivih izvora. A sve kako bi, u cilju smanjenja štetnih emisija, proizvodnja električne energije bila skoro u potpunosti čista već do kraja decenije.
Kako se navodi u nedavno objavljenom dokumentu „Plan promene”, u tom vremenskom opsegu Ujedinjeno Kraljevstvo treba da se stigne do najmanje 95% struje čistog porekla. Ostatak bi trebalo da obezbedi gas.
Buduća elektromreža počivaće pre svega na obnovljivim izvorima, uključujući vetar, solar, hidro i biomasu, kao i na nuklearnim elektranama.
U skladu sa tim, energetski pejzaž već se menja: pored odlučnog napuštanja uglja, vlada je od jula 2024. ukinula zabranu izgradnje vetroelektrana na kopnu, odobrila više solara nego u proteklih 14 godina i održala rekordnu aukciju za obnovljive izvore.
Međutim, proces zamene prljavih energenata u Ujedinjenom Kraljevstvu zapravo je mnogo dugotrajniji i dešava se već deceniju unazad, a sada dobija dodatne podsticaje.
Kako pokazuju podaci istraživačkog centra Ember, pre desetak godina, 2013, ugalj je obezbedio Englezima 36% električne energije da bi prošle godine tek 1,22% struje došlo iz postrojenja koja koriste ovo fosilno gorivo.
U 2024, sa gašenjem poslednje termoelektrane na ugalj, njegov udeo pao je na nulu.
KLIMA101 NEDELJNI NEWSLETTER
Paralelno sa padom uglja, dolazi do povećanja obnovljivih izvora: udeo vetroparkova u proizvodnji struje skočio je sa manje od jednog procenta 2000. na oko 30% prošle godine, a bioenergije sa skromnog jednog procenta 2000. na 11,89%. U 2023, solarne elektrane obezbedile su Ujedinjenom Kraljevstvu oko 5% struje.
Ostali proizvođači bili su gas i druga fosilna goriva (37%), nuklearne elektrane (14%) i hidrokapaciteti (1,82%).
Ujedinjeno Kraljevstvo planira da do sredine veka dostigne neto nulte emisije.