Sud spasio bogatu prirodu u delti italijanske reke Po: Sprečena izgradnja gasne platforme na moru

Zahvaljujući bogatoj prirodi, delta reke Po proglašena je za Uneskov rezervat biosfere. Ali nad njom, stotinama godina unazad nadvijaju se različite antropogene pretnje, a poslednja u nizu bila je – gasna platforma pod nazivom Teodoriko

06/12/2024 autorka: Jelena Kozbašić
0
Foto: Flickr / Mario Fornasari

Krajem novembra, veoma važan sudski spor u Italiji dobio je svoj epilog: na inicijativu grupa za zaštitu životne sredine, zaustavljen je projekat eksploatacije gasa u ugroženoj delti reke Po na severu zemlje.

Najduža italijanska reka, Po, na svom ušću u Mediteransko more kreira kompleksan mozaik laguna, plaža, peščanih sprudova, borovih šuma i poljoprivrednog zemljišta ispresecanog rečnim rukavcima i kanalima. Ipak, glavna odlika ovog prostora jesu močvare koje zauzimaju oko 400 kvadratnih kilometara i neke su od najvećih na Mediteranu.

Ove prostore na međi kopna i mora naseljavaju delfini, kornjače, ribe i preko 360 vrsta ptica, uključujući i koloniju flamingosa koja broji preko deset hiljada jedinki. Zahvaljujući bogatoj prirodi, delta reke Po proglašena je za Uneskov rezervat biosfere.

Međutim, nad njenom pastoralnom slikom stotinama godina unazad nadvijaju se različite antropogene pretnje, a poslednja u nizu bila je – gasna platforma pod nazivom Teodoriko koja je trebalo da nikne u obližnjim plitkim morskim vodama.

Sada je sud blokirao njenu izgradnju kao rezultat parnice koju su pokrenule nevladine organizacije među kojima su ClientEarth i italijanski ogranci Svetskog fonda za prirodu (WWF) i Greenpeace-a.

Projekat eksploatacije gasa u Mediteranskom moru, u blizini delte reke Po, najavljivan je nekoliko godina unazad, a dobio je zeleno svetlo vlade kao način da se Italija izbori sa smanjenom isporukom gasa iz Rusije u svetlu rata u Ukrajini.

Ali kako prenosi Euronews, bušenjem bi se dobilo najviše deset milijardi kubnih metara gasa, i to u periodu od 16 godina. Poređenja radi, potrošnja gasa u Italiji je 70 milijardi kubnih metara godišnje. To znači da ovo gasno polje ne bi pokrilo ni stoti deo aktuelnih potreba zemlje.

Imajući to u vidu, mnogi aktivisti i lokalni političari skretali su pažnju da bi opasnosti po životnu sredinu bile dramatično premašile moguće koristi. Jedan od rizika za morski svet koji se pominje jeste buka.

Ugroženo bi bilo i okolno stanovništvo zato što bi projekat doveo do sleganja tla što je već primećeno u prošlosti: od pedesetih do sedamdesetih godina prošlog veka, tlo se u delti reke Po uleglo mestimično i do 3,5 metara, a u proseku za dva metra. Izvlačenje gasa i slane vode ispod zemlje, koje se tada sprovodilo, ubrzalo je potonuće već nestabilnog zemljišta.

KLIMA101 NEDELJNI NEWSLETTER

Nevladine organizacije osporile su projekat izgradnje gasne platforme u delti reke Po 2021. godine, tvrdeći da država nije uspela da proceni uticaj eksploatacije gasa na susedno zaštićeno područje. Sudija je potvrdio da ovaj propust predstavlja kršenje zakona o prirodi kako u samoj Italiji, tako i u Evropskoj uniji.

U skladu sa tim, poništena je dozvola za rad australijskoj kompaniji Po Valley Operations i sprečena izgradnja gasne platforme.

„Odobravanje ovog projekta žrtvovalo je divlje životinje za gas i naftu”, naglasio je advokat Frančesko Maleto. „Bila je to lekcija o tome kako se ne boriti protiv klimatskih promena i jasno kršenje zakona EU i Italije – ali ova ključna pobeda to preokreće.”

Komentari (0)

OSTAVI KOMENTAR