U proseku, u Beogradu svaki drugi dan štetno zagađenje vazduha

A situacija je gora u mnogim drugim mestima. Zagađenje vazduha nas ne ubija samo onda kada možemo da ga vidimo i omirišemo, već tokom cele godine

14/01/2025 autor: Nikola Zdravković
0
FOTO: Kevin Jasini / Flickr

Kao i gotovo svake godine u ovo vreme, širom Srbije vlada prekomerno zagađenje vazduha. 

Zagađenje česticama PM 2,5 po naučnim saznanjima ubije oko 15.000 ljudi u Srbiji svake godine – ali ne samo zimi, i ne samo onda kada zagađenje možemo da vidimo i pomirišemo, već tokom cele godine. 

Pre par godina, objavljeni su novi kriterijumi Svetske zdravstvene organizacije (SZO) kada je u pitanju zagađenje česticama PM 2,5. 

Kako kaže savremena medicina, ovo zagađenje potrebno je dovesti na sledeću meru: godišnji prosek koncentracija PM 2,5 treba da bude manji od 5 µg/m³, a dnevno zagađenje od preko 15 µg/m³ treba da bude manje vrlo retko – samo 1% dana, odnosno 3 do 4 dana godišnje.

Svako prekoračenje ovih vrednosti je „rizik po javno zdravlje”. 

Niti jedna merna stanica u Srbiji nema srednju godišnju koncentraciju PM 2,5 igde blizu preporuka SZO od 5 µg/m³

Da bismo pokazali koliko su ove vrednosti daleko od realnosti u Srbiji, tj. koliko je naše zagađenje gotovo pa svakodnevna pojava, iskoristili smo dnevne podatke tokom 2024. godine sa jedne konkretne merne stanice – one u Starom gradu u Beogradu, koja je deo mreže mernih stanica kojima upravlja Agencija za zaštitu životne sredine (SEPA).

Kako su pokazali rezultati, na ovoj stanici su koncentracije PM 2,5 tokom 2024. godine prevazišle smernice SZO čak 174 puta – gotovo svaki drugi dan, u proseku. 

Stari grad je inače jedan od manje zagađenih lokaliteta u Srbiji – u poslednjem godišnjem izveštaju SEPA, za 2023. godinu, ovo merno mesto bilo je 38. najzagađenije od ukupno 55 mernih stanica u Srbiji

Najmanje vrednosti izmerene su u stanici Bor – Gradski park (13 µg/m³) a najviše u Novom Pazaru (čak 37 µg/m³).

Kao što se može videti, niti jedna merna stanica u Srbiji nema srednju godišnju koncentraciju PM 2,5 igde blizu preporuka SZO od 5 µg/m³, ali ni ispod novih kriterijuma Evropske unije (10 µg/m³).

U međuvremenu, Srbija i dalje koristi isti kriterijum koji je usvojila pre 15 godina: graničnu vrednost PM 2,5 od 25 µg/m³, drastično veću i od SZO i od EU.

Ali čak su i ti blagi kriterijumi 2023. godine pravaziđeni na čak 19 mernih stanica u Srbiji.

KLIMA101 NEDELJNI NEWSLETTER

Kada govorimo o zagađenju, važno je razumeti ove brojke, jer one pokazuju da je zagađenje vazduha odavno postalo nezaobilazan deo naše svakodnevice. Ne možemo se sa zagađenjem boriti (samo) izbegavanjem fizičkih aktivnosti kada je zagađenje ekstremno, već ga moramo smanjiti na izvorima, od termoelektrana do ložišta i saobraćaja.

Komentari (0)

OSTAVI KOMENTAR