Nova era u Ujedinjenom Kraljevstvu: Gasi se poslednja termoelektrana na ugalj

Zemlja u kojoj je davne 1882. u rad puštena prva termoelektrana na ugalj za javnu upotrebu, oprašta se od ovog prljavog energenta

23/09/2024 autorka: Jelena Kozbašić
0
Foto: Wikimedia / Crep171166 / CC BY-SA 4.0

Kraj septembra 2024. donosi veliku prekretnicu u energetskoj tranziciji za Ujedinjeno Kraljevstvo. Zemlja – u kojoj je davne 1882. u Londonu puštena u rad prva termoelektrana na ugalj za javnu upotrebu – oprašta se od ovog prljavog energenta.

Od narednog meseca, njegov udeo u proizvodnji struje pada na nulu.

Naime, 30. septembra, zatvara se poslednja termoelektrana na ugalj u Ujedinjenom Kraljevstvu pod imenom Ratcliffe-on-Soar. Postrojenje snage 2.000 megavata, u centralnoj Engleskoj, radi duže od šezdeset godina. Ali iz njega više neće kuljati dim i vodena para…

Kako pišu mediji, gašenjem ove termoelektrane, Ujedinjeno Kraljevstvo biće prva zemlja u grupi najrazvijenijih svetskih nacija, G7, koja je napustila ugalj u proizvodnji struje.

Ugalj je kroz istoriju dominirao energetskim miksom ostrvske evropske nacije.

Čak i ne toliko davno, osamdesetih godina prošlog veka, i dalje je držao vodeću poziju proizvodeći 70% struje da bi deceniju kasnije njegov udeo krenuo da opada.

U poslednjoj deceniji, energetski pejzaž se rapidno menja: pre desetak godina, 2013, ugalj je obezbedio Englezima 36% električne energije da bi prošle godine tek 1,22% struje došlo iz postrojenja koja koriste ovo fosilno gorivo, pokazuju podaci istraživačkog centra Ember.

KLIMA101 NEDELJNI NEWSLETTER

Paralelno sa padom uglja, dolazi do povećanja obnovljivih izvora: udeo vetroparkova u proizvodnji struje skočio je sa manje od jednog procenta 2000. na oko 30% prošle godine, a bioenergije sa skromnog jednog procenta 2000. na 11,89%. U 2023, solarne elektrane obezbedile su Ujedinjenom Kraljevstvu oko 5% struje.

Ostali proizvođači bili su gas i druga fosilna goriva (37%), nuklearne elektrane (14%) i hidrokapaciteti (1,82%).

Komentari (0)

OSTAVI KOMENTAR