Lepe vesti za aktuelne i buduće prozjumere u Srbiji: Smanjenje troškova naknade donosi niže račune

Zahvaljujući novim propisima, domaće kupce-proizvođače očekuje smanjenje troškova naknade za povlašćene proizvođače, dok za sve druge potrošače električne energije taj iznos ostaje nepromenjen

14/06/2024 autorka: Jelena Kozbašić
0

Kako pokazuju ažurirani podaci iz registra, zaključno sa 28. majom ove godine, ukupno 2.287 domaćinstava u Srbiji nalazi se u statusu kupca-proizvođača, odnosno prozjumera koji svoje energetske potrebe pokrivaju i proizvodnjom u sopstvenoj solarnoj elektrani.

Ali kupci-proizvođači u našoj zemlji ne moraju nužno biti domaćinstva… Kada na listu dodamo još i 816 „ostalih”, uključujući fabrike, poljoprivredna gazdinstva, vrtiće, škole, pa čak i manastire, dolazimo do brojke od 3.103 prozjumera u Srbiji, čije solarne elektrane imaju zbirni kapacitet od preko 50 MW.

Uredba, koju je Vlada usvojila početkom juna, a koja počinje da se primenjuje od 15. juna, sigurno im je svima stavila osmeh na lice.

Naime, zahvaljujući novim propisima, domaće kupce-proizvođače očekuje smanjenje troškova naknade za povlašćene proizvođače, dok za sve druge potrošače električne energije taj iznos ostaje nepromenjen.

„Tom uredbom je predviđeno da se za kupce-proizvođače podsticaji obračunavaju na utrošenu električnu energiju, odnosno na razliku između predate i preuzete električne energije iz mreže”, objašnjava Vladan Šćekić iz Centra za unapređenje životne sredine, koji je pustio u rad portal namenjen informisanju građana o izgradnji solarnih elektrana i sticanju statusa prozjumera.

Ilustracije radi, domaćinstvo koje preuzima 1.000 kilovat-časova, a predaje 800, ranije je podsticaje plaćalo za 1.000 kilovat-časova, a sada će samo za 200.

„Samim tim, njihovi računi za struju biće umanjeni”, naglašava Šćekić. 

„U navedenom primeru, 800 kilovat-časova množi se sa 0,801 dinara što nas dovodi do ušteda od 640 dinara, naravno uz prateće smanjenje i osnovice za PDV i akcizu.”

Ali kako navodi naš sagovornik, trenutno je teško proceniti kolike će te uštede zapravo biti.

„S obzirom na to da svaki proizvodni objekat ima neke svoje parametre, najviše zavisi od toga kako se upravlja potrošnjom električne energije. Veći potrošači koji odgovorno koriste struju uštedeće više od manjih.”

Šćekić ipak iznosi neke inicijalne procene: „Uštede bi mogle da idu od 5 do 10 odsto, ali svakako bismo voleli da sačekamo prve račune na kojima će se to konkretno videti.”

Smanjenje naknada za povlašćene proizvođače kupcima-proizvođačima upravo je jedna od mera koju Centar za unapređenje životne sredine predložio kako bi se poboljšala pozicija prozjumera.

Razmišljate o izgradnji solarne elektrane? Jedinstveni portal za prozjumere donosi vam potrebne informacije i savete

KLIMA101 NEDELJNI NEWSLETTER

Od početka aktivne primene statusa kupaca-proizvođača u našem zakonodavstvu, odnosno od aprila 2022. godine, prešli smo dugačak put: došlo je do nekoliko neophodnih izmena zakona u oblasti finansija, pre svega, Zakona o PDV-u, Zakona o akcizama i Zakona o naknadama za korišćenje javnih dobara.

Povoljniji regulatorni okvir za kupce-proizvođače u Srbiji, subvencije države i poskupljenje struje doveli su do toga da je izgradnja solarne elektrane, kako za pojedince tako i za industriju, sve isplativija.

Samo dve godine ranije imali smo oko 600 domaćinstava u statusu kupca-proizvođača, a danas ih je skoro četiri puta više.

Prema mišljenju Vladana Šćekića, i skorašnje novine trebalo bi da doprinesu većoj isplativosti i posledičnom povećanju broja prozjumera kod nas.

Komentari (0)

OSTAVI KOMENTAR