FOTO: Ted McGrath / Flickr
Ovo, najtoplije leto u istoriji merenja u Srbiji, po mnogo čemu je bilo rekordno.
Tek ćemo pisati i pričati o različitim ekstremima koje smo doživeli i preživeli – sa bojazni da, iako je leto 2024. danas jedan izuzetak, jedan drastičan ekstrem, ono takođe predstavlja i našu budućnost, normalu u kojoj ćemo živeti u narednim decenijama usled posledica klimatskih promena.
Ali za sada, konkretni ekstremi: oni nam, pre nego neke opšte priče, pružaju najjasniju sliku o tome kako izgleda naša nova, zagrejana realnost.
Primera radi, Beograd je ovog leta bio apsolutni rekorder po broju tropskih noći (bilo ih je čak 60). Najviša temperatura bila je izmerena u Ćupriji (41,8 °C), a najviša minimalna temperatura u Vršcu (gotovo besmislenih 31,2 °C jednog ranog julskog jutra).
Ali ovog leta, nekoliko gradova se posebno izdvaja i po uzastopnom nizu tzv. tropskih dana, to jest dana kada maksimalna dnevna temperatura dostiže makar 30 °C.
Od velikih gradova, tu se izdvaja Novi Sad: po podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda, u prestonici Vojvodine, svaki dan počev od 26. jula pa sve do 8. septembra bio je tropski.
Ukupno 45 uzastopnih tropskih dana izmereno je u Novom Sadu, na meteorološkoj stanici Rimski šančevi.
Novi Sad je najveći grad sa ovako džinovskim nizom, ali je apsolutni rekorder bila Ćuprija, sa preko dva meseca uzastopnih tropskih dana
Ali i ova brojka može da nas zavara: razlog zašto ovaj neprijatan niz počinje 26. jula je zato što je 25. jul samo zamalo – gotovo na tehnikaliju – uspeo da izbegne epitet „tropskog”. Tog dana je maksimalna temperatura u Novom Sadu bila 29,8 °C.
A pre 25. jula? Ukupno 19 uzastopnih dana su takođe bili tropski. Mada je tehnički tačno reći da je niz imao 45 uzastopnih tropskih dana, mogli bismo da kažemo i da ih je ukupno bilo čak 65 – s time što je jedan dan u nizu za samo 0,2 °C „pao” ispod ove (da se razumemo arbitrarne) granice.
Nije Novi Sad usamljen u ovom fenomenu: isti broj uzastopnih tropskih dana (45) bilo je i u Velikom Gradištu, a u Somboru ih je bilo čak 50.
Ipak, „šampion” u ovoj nezavidnoj disciplini je nažalost ponovo bila Ćuprija.
Ovaj grad, smešten između Paraćina i Jagodine (u kojima su, zbog blizine, najverovatnije vladali slični vremenski uslovi), ovog leta imao je ravno 65 uzastopnih tropskih dana. Od 6. jula do 8. septembra, u Ćupriji je temperatura svakog dana dostizala 30 °C.
Od toga, pet uzastopnih dana u julu, od 13. do 17. temperatura je bila preko 40 °C.
Ovakve brojke su izrazito nesvakidašnje: potrebno je da se uklope mnogi faktori pa da temperatura tako uporno, iz dana u dan, dostiže 30 °C. Niz od 45 dana u Novom Sadu (ili 65 u Ćupriji) nisu razbili nikakvi pljuskovi, nikakvi prodori svežijeg vazduha, nikakav jači vetar.
Tek sada, kada se približava kraj kalendarskog leta, posle više meseci po prvi put u mnoge delove Srbije stiže pravo osveženje.
KLIMA101 NEDELJNI NEWSLETTER
Važno je pratiti, beležiti i pamtiti ovakve brojke – iako su one naravno arbitrarne, jer prirodu retko kada zanima da li je temperatura 30 °C ili recimo 29,8 °C, koliko je bilo onog dana u Novom Sadu koji je „razbio” tropski niz.
Ali sada imamo brojku, i sada možemo da se pitamo: kada će se ona ponoviti, i kada će biti prevaziđena?
Neće svako buduće leto biti ovako toplo, ali kako nam govore naučna saznanja, ovakva leta biće sve češća, a ekstremi kojima prisustvujemo biće sve intenzivniji. Kada ćemo onda ponovo brojati ovakve nizove – za dve, pet, ili deset godina?
A koliko dugo će trajati ovo zagrevanje, i kolike će neizdržive visine dostići, to zavisi isključivo od klimatske akcije, odnosno pre svega od napuštanja fosilnih goriva.