Do 2035, Turska planira da poveća kapacitete solara i vetra za čak četiri puta

Sa trideset gigavata, kapaciteti solara i vetra u Turskoj treba da skoče na 120 gigavata u narednih jedanaest godina

23/10/2024 autorka: Jelena Kozbašić
0

Turska trenutno raspolaže kapacitetom od trideset gigavata solara i vetra. Do 2035. godine, to planiraju da uvećaju za četiri puta, na čak 120 gigavata, najavio je na nedavnom događaju ministar energetike i prirodnih resursa Alparslan Bajraktar, a prenosi Rojters.

To znači da svake godine treba da se izgradi između 7,5 i 8 gigavata novih solarnih elektrana i vetroparkova.

Prema rečima ministra, za ovaj podvig reforme energetskog sistema biće neophodno 108 milijardi dolara investicija. Deo ovog iznosa, tačnije 28 milijardi dolara, biće izdvojen za poboljšanje prenosne infrastrukture, montažu transformatora i postavljanje visokonaponskih prenosnih mreža širom zemlje.

A pored novca, Turskoj je potreban i povoljniji zakonski okvir kako bi se privatni sektor podstakao na veće učešće…

Iako su kapaciteti solarnih elektrana i vetroparkova proteklih godina zabeležili brz rast, jedan od izazova je i dugačak proces ishodovanja dozvola koji može da potraje i do 48 meseci. Kako je rekao Bajraktar, vreme ovog procesa biće prepolovljeno na dve godine.

KLIMA101 NEDELJNI NEWSLETTER

Tokom 2023, preko 42% struje u Turskoj došlo je iz obnovljivih izvora, pokazuju podaci istraživačkog centra Ember. Mada su među njima vodeće bile hidrocentrale sa udelom od oko 20% u ukupnoj proizvodnji, ove brojke – veće od globalnog proseka – omogućio je razvoj solara i vetra.

Do kraja ove godine, očekuje se da procenat ozelenjenog dela energetskog miksa poraste na 45%, a naredne se planira njegov skok na 47,8%.

Dvadesetak godina unazad, Turska – koja ima skromne zalihe nafte i prirodnog gasa – subvencionište ulaganja privatnog sektora u obnovljive izvore, a sve kako bi se zaštitila od velikih troškova za uvoz struje i geopolitičkih rizika.

Komentari (0)

OSTAVI KOMENTAR