Brazil kažnjava proizvođače mesa sa 64 miliona dolara zbog uzgoja i kupovine stoke iz posečene Amazonije

Na spisku kažnjenih nalazi se i najveći globalni igrač na polju prerade mesa, JBS, inače multinacionalna kompanija upravo iz Brazila

28/10/2024 autorka: Jelena Kozbašić
0
Foto: Flickr / Oregon State University

Jedan od glavnih razloga za nestanak Amazonske prašume jeste stočarstvo: zbog uzgoja goveda, svake godine gubimo na stotine hiljada hektara ovog ključnog svetskog ponora ugljenika.

Ali takvo štetno poslovanje mesne industrije dolazi na naplatu: brazilska agencija za životnu sredinu IBAMA izrekla je kazne u iznosu od 64 miliona dolara zbog uzgoja ili kupovine stoke iz ilegalno uništene Amazonije.

IBAMA je saopštila da je otkrila 69 imanja koja su prodala 18.000 grla uzgajanih na krčenom zemljištu, kao i 23 kompanije za pakovanje mesa koje su kupile stoku iz saveznih država Brazila, Para i Amazonas.

Praćenjem lanca koji proizvodi ili prodaje stoku iz posečenih oblasti, nastoji se da se suzbije krčenje Amazonije.

Na spisku kažnjenih nalazi se i najveći globalni igrač na polju prerade mesa, JBS, inače multinacionalna kompanija upravo iz Brazila. JBS u prošlosti već je plaćao slične kazne.

Ali uprkos tome, prema analizi iz 2019. u kojoj je učestvovao i britanski Gardijan, kompanija je nastavila sa tom praksom, oglušavajući se i o sporazum potpisan deset godina ranije, a u sklopu kojeg se obavezao na kupovinu stoke isključivo sa farmi koje ne doprinose nezakonitom uništavanju Amazonske prašume.

JBS je demantovao optužbe o nabavci stoke sa imanja na crnoj listi.

„Nijedna od JBS-ovih kupovina koje je naznačila IBAMA nije izvršena iz područja pod embargom”, navela je kompanija u saopštenju.

Iz JBS-a dodaju da njihov sistem geoprostornog monitoringa osigurava da se ne kupuju životinje iz zona očuvanja životne sredine, kao ni farmi koje su uključene u ilegalnu seču šuma ili invaziju na teritorije starosedelačkih zajednica.

Pored JBS-a, brojni proizvođači mesa obavezali su se tužiocima još 2013. godine da neće nabavljati stoku sa rančeva koji se nalaze na ilegalno očišćenoj zemlji ili se povezuju sa drugim ekološkim zločinima. Povrh toga, desetak velikih firmi – uključujući JBS – obavezali su se da će do 2025. eliminisati krčenje šuma iz svog lanca snabdevanja što se odnosi i na indirektne dobavljače, odnosno one koji prodaju posrednicima.

KLIMA101 NEDELJNI NEWSLETTER

Skoro 80% Amazonske prašume koja je nestala u periodu od 1996. do 2006. koristilo se za ispašu stoke. Tokom te decenije, rašumljeno je više od deset miliona hektara Amazonije, što je ekvivalentno površini Islanda, što je doprinelo tome da Brazil postane najveći izvoznik govedine na svetu, navodi se u izveštaju.

Nedavno izrečene kazne potcrtavaju finansijske rizike sa kojima može da se suoči mesna industrija ukoliko ignoriše održivost u svom poslovanju, podstičući kompanije da pažljivije prate od koga i odakle kupuju stoku.

Komentari (0)

OSTAVI KOMENTAR