Tokom 2024, svet je uložio rekordnih dve hiljade milijardi dolara u energetsku tranziciju

Iako su u pitanju ogromne investicije i novi godišnji maksimum, ulaganja i dalje zaostaju za onim što nam je, prema projekcijama, potrebno zarad dostizanja neto nultih emisija. A to iznosi 5.600 milijardi dolara godišnje…

03/02/2025 autorka: Jelena Kozbašić
0

Prošle godine, svet je prvi put u energetsku tranziciju uložio preko dve hiljade milijardi dolara, pokazuje novi izveštaj istraživačke jedinice BloombergNEF.

Konkretno, globalne investicije u tranziciju su dostigle rekordnih 2.100 milijardi dolara.

To uključuje različite vidove ulaganja, od kategorija koje su direktno vezani za razvoj tehnologija sa niskim emisijama i lanac snabdevanja čistom energijom do kapitalnih investicija u klimatsko-tehnološke kompanije.

Globalne investicije u tehnologije sa niskim emisijama dostigle su prošle godine rekordnih 2100 milijardi dolara / vizual: Klima101

Međutim, kako piše BloombergNEF, prošlogodišnji rast globalnih ulaganja od 11% manji je nego u periodu od 2021. do 2023. kada je iznosio između 24 i 29%.

Najbrži rast od 21% zabeležen je u regionu Azija-Pacifik gde je u energetsku tranziciju uložena polovina svetskih sredstava u 2024, tačnije preko 1.000 milijardi dolara. Predvodnica je svakako Kina koja je investirala 818 milijardi dolara, preko dva puta više od bilo koje druge ekonomije na svetu. Poređenja radi, ulaganja u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) iznosila su 338 milijardi dolara.

Ali iako su u pitanju ogromne investicije i novi godišnji maksimum, globalna ulaganja i dalje zaostaju za onim što nam je, prema projekcijama, potrebno zarad dostizanja neto nultih emisija.

Da bi se ispunio ovaj ključni cilj klimatske akcije, između 2025. i 2030. godine, svet u energetsku tranziciju treba da ulaže 5.600 milijardi dolara godišnje, odnosno preko 2,5 puta više u odnosu na brojku iz prošle godine.

Globalna izdvajanja za energetsku tranziciju na godišnjem nivou, u periodu od 2025. do 2030, treba da budu 168% veća nego prošle godine kako bi svet dostigao neto nulte emisije do 2050. godine / vizual: Klima101

Ipak, treba da imamo u vidu da ne napreduju sve pojedinačne oblasti ulaganja jednakom brzinom… Tako je, za razliku od ukupnih investicija, lanac snabdevanja čistom energijom na putu da dostigne neto nulte emisije.

Prema scenariju neto nultih emisija, godišnje investicije u ovaj segment treba da budu 45 milijardi dolara. Dobre vesti su da smo to već premašili proteklih godina, a u 2024. uloženo je čak 140 milijardi dolara, tri puta više od potrebnog.

Sektorski, najveće investicije beleže se u elektrifikaciji saobraćaja

Kada je reč o sektorima, najveće investicije od 757 milijardi dolara privukla je elektrifikacija saobraćaja, praćena obnovljivim izvorima u koje je prošle godine uloženo 728 milijardi dolara. Slede elektromreže sa investicijama od 390 milijardi.

Kako se navodi u izveštaju, sva tri navedena sektora su u 2024. oborila prethodne rekorde, baš kao i skladištenje energije sa ukupnim investicijama od 54 milijarde dolara.

Ostalo se odnosi na preostalih sedam sektora (nuklearna energija, hvatanje i skladištenje ugljenika, vodonik, čisti transport dobara, grejanje na struju i čista industrija). Oni su, zajedno, privukli samo 7,4% investicija i zabeležili pad u odnosu na godinu ranije / vizual: Klima101

KLIMA101 NEDELJNI NEWSLETTER

Za nama je najtoplija godina u globalnoj istoriji merenja. A energetska tranzicija je ključno sredstvo da bi se zauzdalo dalje zagrevanje planete, a sa njim i posledični porast vremenskih ekstrema.

Čiste tehnologije postaju sve isplativije i napredak je, sa godinama, sve brži. Ipak, po svemu sudeći, tranzicija treba dodatno ubrzanje u pogledu ulaganja.

Komentari (0)

OSTAVI KOMENTAR