U životu jednog prosečnog gradskog ježa postoji niz skrivenih pretnji, od otrova za pacove i klopki za miševe preko agresivnih kućnih ljubimaca do automobila.
Međutim, nije sve tako crno… Stanovnici Ujedinjenog Kraljevstva odlučili su da barem u nekom obimu olakšaju svakodnevicu ovih životinjica, gradeći auto-puteve specijalno za njih.
Za razliku od saobraćajnica kakve mi koristimo, auto-putevi za ježeve su zapravo mali otvori u ogradama ili zidovima – kvadratnog, kružnog ili polukružnog oblika, a koji spajaju prethodno izolovane bašte i omogućavaju bodljikavim sisarima slobodnije kretanje.

Proces pridruživanja ovoj nesvakidašnjoj mreži auto-puteva je veoma jednostavan: sve što je potrebno jeste da se u ogradi napravi rupa dimenzija 13×13 centimetara. Pored otvora, moguće je i da se postave i posebni znakovi kako bi komšije znale o čemu je reč i potencijalno bile inspirisane da i same „produže” auto-put za ježeve.
Ipak, kao opcija koja će ježevima doneti najveću slobodu navode se žive ograde.
U zaštiti ježeva, zainteresovane Britance okupila je nacionalna kampanja, pokrenuta 2011. godine, pod imenom Hedgehog Street. Prema procenama autora studije iz 2021. godine, oni su izgradili najmanje 120 hiljada prolaza za ježeve koji povezuju preko 240 hiljada vrtova. To znači da se projektu pridružilo oko 1,1% domaćinstava sa baštom u Ujedinjenom Kraljevstvu.
S obzirom na to da vrtovi zauzimaju skoro jednu trećinu britanskih urbanih područja, njihovim međusobnim povezivanjem stvaraju se značajna nova staništa za ježeve. U toku noći, ove životinje mogu da pređu i do dva kilometra u potrazi za skloništem, hranom ili partnerom, a njihovo lutanje znatno je lakše kada na svom putu ne nailaze na prepreke.
Građani nisu jedini graditelji auto-puteva za ježeve: u ovoj misiji pridružili su im se fudbalski klubovi, građevinske kompanije i škole. Pored prolaza, grade se takođe i kućice i hranilice.
Ali toliki entuzijazam Britanaca u zaštiti ježeva nije iznenađenje… Kraljevsko biološko društvo je 2016. godine organizovalo glasanje za omiljenog sisara u Ujedinjenom Kraljevstvu i ježevi su, ubedljivom većinom, odneli pobedu.
Ježevi su zapravo jedini bodljikavi sisari u ovoj ostrvskoj zemlji. Od 2000. godine, njihova populacija je u padu: broj ježeva u urbanim sredinama u Britaniji smanjio se za oko 30%, dok se u ruralnim prepolovio.
KLIMA101 NEDELJNI NEWSLETTER
U Ujedinjenom Kraljevstvu, ježevi sada imaju status „ranjive” vrste na Crvenoj listi Međunarodne unije za očuvanje prirode (IUCN).
Zahvaljujući lokalnim aktivnostima, u gradovima se njihova populacija stabilizuje, uz prisutne naznake oporavka. Sa druge strane, broj ježeva u selima i dalje dramatično opada.
Među vodećim izazovima za ove bodljikave sisare su gubitak i fragmentacija staništa. Učešće Britanaca u izgradnji prolaza za ježeve, zarad bolje ekološke povezanosti, pokazuje kako i najmanji koraci koje preduzmemo mogu značajno doprineti očuvanju životinjskih vrsta u našem okruženju.