U svetlu klimatskih promena, koralni grebeni našli su se na udaru četvrtog velikog izbeljivanja – i to na globalnom nivou. Iako je i nadaleko poznati Veliki koralni greben u poražavajućem stanju, situacija je zapravo prostorno mnogo šira i zahvaćeni su korali širom tropa, uključujući Floridu, Karibe, Brazil, Bliski istok i delove Indijskog okeana.
Prema upozorenju naučnika iz vodećeg svetskog programa za praćenje stanja koralnih grebena, Coral Reef Watch, ono što dodatno zabrinjava jeste da ovo preti da postane najveći do sada zabeleženi globalni slučaj izbeljivanja.
Kada najmanje 12% korala u Tihom, Atlanskom i Indijskom okeanu tokom proteklih dvanaest meseci iskusi toplotni stres koji može da dovede do izbeljivanja, proglašava se globalno izbeljivanje. Ovo je prvi put zabeleženo 1998. godine, a tada je bilo pogođeno 20% svetskih korala.
Svaka naredna epizoda je bila potresnija od prethodne: prvo je 2010. godine 35% svetskih korala dostiglo kritični prag toplotnog stresa, a od 2014. do 2017. pretnja od izbeljivanja nadvila se nad 56% površine ovih osetljivih podvodnih organizama. To je dosadašnji neslavni rekord koji bi uskoro mogao da ode u prošlost.
U proteklih godinu dana, oko 54% okeanskih voda u kojima su smešteni korali iskusilo je količinu toplotnog stresa koja bi za posledicu mogla da ima izbeljivanje, prenosi Gardijan.
Iako je to nešto manje od rekordnih 56%, eksperti navode da bi aktuelno izbeljivanje ipak moglo da nadmaši ovu brojku zato što površina koralnih grebena pogođenih toplotnim stresom raste za oko 1% – nedeljno.
Tokom 2024, i sam najveći sistem korala na svetu – Veliki koralni greben – takođe proživljava najrasprostranjeniji događaj toplotnog stresa otkako se vodi evidencija, navodi se.
Uprkos tome što zahvataju samo 1% površine okeana, koralni grebeni su bogati biodiverzitetom i pružaju stanište za četvrtinu morskih vrsta. Pored toga, obezbeđuju hranu i prihode od turizma za milione ljudi, kao i zaštitu obala.
Ipak, korali su među najosetljivijim ekosistemima na sve toplijojoj planeti.
KLIMA101 NEDELJNI NEWSLETTER
Zbog visokih temperatura okeana izazvanih klimatskim promenama, korali raskidaju svoje delikatne veze sa sitnim algama od kojih dobijaju boju i hranljive materije. Tada dolazi do njihovog izbeljivanja koje može i da ih ubije. U slučaju da ipak prežive, korali su podložniji bolestima i nastaju poteškoće pri razmnožavanju.
Da bi dočarao ozbiljnost situacije u kojoj su se našli korali, Program u sklopu Američke nacionalne administracije za okeane i atmosferu (NOAA) uveo je nove, apokaliptične nivoe uzbune zbog toplotnog stresa. Najdramatičnija je svakako „skoro potpuno odumiranje” koralnih grebena.