Prvi put od 1940-ih, čisti izvori proizveli preko 40% svetske struje

Zajedno sa nuklearnim elektranama, obnovljivi izvori pokrili su 41% globalne proizvodnje električne enerije. Ovo je prvi put od četrdesetih godina prošlog veka da su čisti izvori zajedno proizveli preko 40% struje na globalnom nivou

15/04/2025 autorka: Jelena Kozbašić
0

Čisti izvori, uključujući tu obnovljive izvore i nuklearne elektrane, prošle godine proizveli su 41% svetske struje, pokazuju rezultati novog velikog izveštaja istraživačkog centra Ember.

Ovo je prvi put od četrdesetih godina prošlog veka da su čisti izvori zajedno premašili udeo od 40% u proizvodnji električne energije. Kako se navodi, tada je energetski sistem bio 50 puta manji nego danas, a samo hidroelektrane proizvodile su preko 40% struje.

Ali i dalje od toga… Tokom 2024, čak 80 zemalja proizvelo je više od polovine svoje električne energije iz čistih izvora, računajući tu i 47 njih u kojima je udeo otišao preko 75%, stoji u izveštaju.

Uspeh se duguje najvećem do sada zabeleženom godišnjem rastu obnovljivih izvora: od preko 1.100 teravat-časova (TWh) novoproizvedene struje tokom prošle godine, skoro tri četvrtine došlo je iz obnovljivih izvora, odnosno 858 TWh. To je 49% više u odnosu na prethodni rekord iz 2022. godine (577 TWh).

Zahvaljujući ovom napretku, obnovljivi izvori obezbedili su rekordnih 32% svetske električne energije.

Sa udelom od 14%, hidroelektrane su ostale najveći pojedinačni izvor struje sa niskim karbonskim otiskom. Za njima slede nuklearne elektrane sa 9% čiji je udeo pao na najniži nivo u proteklih 45 godina.

Vetroparkovi i solarne elektrane zbirno su proizveli 15% električne energije, više od hidroelektrana.

Zahvaljujući razvoju solara i vetra, čisti izvori proizveli su preko 40% svetske struje u 2024. godini / izvor: Ember

Ipak, globalni porast potrošnje struje nadmašio je stope rasta čiste energije.

Posledično, proizvodnja iz fosilnih goriva prošle godine povećala se za 1,4%. Ovo je dovelo do toga da, u proizvodnji električne energije, emisije ugljen-dioksida dostignu novi rekord od 14,6 milijardi tona.

Tehnologije u usponu poput veštačke inteligencije (AI), data centara, električnih vozila i toplotnih pumpi doprinose tome da na globalnom nivou trošimo više struje.

Ali glavni pokretač povećane potrošnje, a onda i proizvodnje iz fosilnih goriva, bile su zapravo vrućine i rastuće potrebe za hlađenjem.

Da nije bilo toplotnih talasa, koje klimatske promene čine učestalijim i surovijim, proizvodnja iz fosilnih goriva skočila bi za svega 0,2% zato što bi rast obnovljivih izvora uspeo da pokrije 96% porasta potrošnje koji nije izazvan visokim temperaturama.

„Toplije vreme podstaklo je rast proizvodnje iz fosilnih goriva u 2024. godini, ali vrlo verovatno nećemo videti sličan skok u 2025”, ocenio je Fil Mekdonald iz Embera.

Prema njegovim rečima, tehnologije kao što su AI i električna vozila biće odgovorne za porast potražnje struje nadalje, ali solar i vetar moći će da zadovolje njihove energetske potrebe.

„Era rasta fosilnih goriva bliži se kraju, čak i u svetu brzorastuće potražnje”, zaključio je Mekdonald.

KLIMA101 NEDELJNI NEWSLETTER

U međuvremenu, situacija u Srbiji nije tako sjajna: vodeći energent u proizvodnji struje je ugalj sa udelom od 63% u 2024. Uključujući gas i ostala fosilna goriva, fosilna goriva proizvode preko dve trećine električne energije u našoj zemlji (69%).

Prema najnovijim podacima Embera, preostalih 31% proizvedene struje je zelenog porekla. Na tom polju dominiraju hidroelektrane sa udelom od 27,22% u ukupnoj proizvodnji, a slede vetar i solar sa zbirnim udelom od 3,09%. Ostatak se proizvodi iz bioenergije.

Bez obzira na to što smo, tokom prošle godine, iz vetra i solara dobili najviše struje do sada, 114 TWh, napredak ovih obnovljivih izvora kod nas i dalje je skroman: proizvodnja iz vetroparkova i solarnih elektrana porasla je za 19% u odnosu na 2023. godinu kada su proizvodili 96 TWh električne energije.

Ipak, zahvaljujući aukcijama održanim u februaru ove godine, Srbija dobija 645 megavata (MW) vetra i solara. Naša zemlja takođe je jedna od potpisnica dogovora sa Klimatskog samita u Dubaiju, održanog 2023. godine, o utrostručenju globalnih kapaciteta obnovljivih izvora do kraja decenije.

Zaključno sa 2023. godinom, Srbija je raspolagala sa 2,5 GW hidroelektrana, 0,51 GW vetra i 0,14 GW solara.

Tokom 2024, svet je uložio rekordnih dve hiljade milijardi dolara u energetsku tranziciju
Solar nastavlja da predvodi energetsku tranziciju

Već tri godine zaredom, najveći izvor nove električne energije na globalnom nivou je solar (+474 TWh u prošloj godini), a za više od polovine skoka u proizvodnji pomoću sunca zaslužna je Kina.

Brzinu solarne revolucije oslikava sledeći podatak: globalni kapaciteti solara duplirali su se u periodu od 2022. do 2024, sa jednog na dva teravata (TW). Za izgradnju prvog teravata solara, čovečanstvu su bile potrebne decenije napretka, dok je drugi dostignut samo dve godine kasnije.

Komentari (0)

OSTAVI KOMENTAR