Foto: Flickr / Joe Athialy
U jeku surovih, smrtonosnih vrućina koje ne jenjavaju duže od mesec dana, Indija je doživela najtopliji dan u istoriji merenja.
U sredu, 29. maja, na jednoj mernoj stanici u Delhiju izmerena je upozoravajuća brojka od čak 52,9 °C. Kako prenose mediji, tako je potencijalno oboren prethodni nacionalni rekord, zabeležen u maju 2016, u gradu Palodi na ivici pustinje Tar (51 °C).
Mada je za Delhi najtopliji mesec u godini upravo maj, prosek maksimalnih majskih temperatura iznosi 42,7 °C, pokazuju istorijski meteorološki podaci.
Dakle, moguće je da je jučerašnja temperatura odstupila od uobičajenih za skoro deset Celzijusovih stepeni.
Ipak, merenje 52,9 °C još nije ozvaničeno s obzirom na to da su se u ostatku grada merile temperature u rasponu od 45,2 do 49,1 °C tako da će uslediti provere, a trenutno se sumnja na grešku u senzoru izazvanu lokalnim faktorima.
Prema navodima organa nadležnih za energetiku, ove visoke temperature rezutovale su istorijskim maksimumom potražnje za strujom u Delhiju od 8.302 megavata (MW) zato što su Indijci masovno spas od toplote tražili u energetski iscrpnim klima uređajima.
U svetlu žestokog toplotnog talasa, Indijska meteorološka služba izdala je crveno zdravstveno upozorenje za Delhi što znači da postoji velika verovatnoća od toplotnog udara i drugih bolesti povezanih sa vrućinama, kao i da je ugroženim grupama stanovništva neophodna posebna briga.
U pitanju je jedan od najmnogoljudnijih gradova na svetu koji naseljava skoro 30 miliona stanovnika.
Akutni toplotni talas prouzrokovao je u Delhiju nestašice vode: dok se neki delovi grada muče da joj pristupe, neki uopšte i nemaju vodu, piše CNN.
Mnogi krivca za ekstremne temperature vide u toplom vetru iz indijske savezne države Radžastan u kojoj je, dan pre delhijskog rekorda, živa u termometru takođe premašila pedeseti podeljak dostigavši 50, 5 °C.
Međutim, ni u ostatku Indije nije ništa prijatnije: temperature su u nekoliko indijskih gradova juče premašivale 49. podeljak na Celzijusovoj skali.
A protekle nedelje bilo je toplo i u susednom Pakistanu gde su vrućine kulminirale u subotu, 26. maja, kada je u jednom malom gradu, Mohenjo Daro, u jugoistočnoj provinciji Sind izmereno preko 52 °C.
Žestoke vrućine haraju Indijom već nekoliko nedelja unazad, a u saveznim državama Radžastan i Gudžarat, tokom maja, zabeleženo je između devet i dvanaest uzastopnih dana sa temperaturama od 45 do 50 °C.
Od 16. maja kada kada su, nakon letnjeg raspusta, u saveznoj državi Bihar ponovo otvorene škole, oko stotinu učenika i nekoliko nastavnika palo je u nesvest pod uticajem visokih temperatura koje idu preko 45 °C. Zbog toga je doneta odluka da škole budu zatvorene do 8. juna.
U aprilu, govoreći u programu uživo upravo o toplotnom talasu, onesvestila se i voditeljka Lopamudra Sinha iz Kalkute. Iako se u tim trenucima nalazila na zatvorenom, došlo je do zastoja u rashladnom sistemu pa je čak i u studiju bilo veoma toplo, navela je ona u svom obraćanju tim povodom na Fejsbuku, dodajući da joj se ovako nešto nije desilo za preko dve decenije karijere.
Kako je najavila je Indijska služba za meteorologiju, počev od 30. maja očekuje se postepeno popuštanje vrućina u severozapadnim i centralnim delovima.
KLIMA101 NEDELJNI NEWSLETTER
Za najnaseljenijom zemljom sveta je nesumnjivo period brutalnih temperatura bez ikakvog premca koji preti da se nastavi i tokom juna. Od početka marta ukupno šezdesetoro Indijaca je preminulo od posledica toplotnog udara.
Povrh toga, u krajnje uzavrelim uslovima održavali su se najveći svetski izbori na kojima je pravo glasa imalo skoro milijardu ljudi, a eksperti ističu vrućine kao jedan od razloga za slabu izlaznost, tačnije nepripremljenost na toplotu.
Na planeti koja se zagreva Indija će se suočiti sa učestalijim, dugotrajnijim i intenzivnijim toplotnim talasima. Dugoročne projekcije pokazuju da će toplotni talasi uticati na 300 miliona ljudi u Indiji do sredine veka, a do kraja veka smanjiće kvalitet života za skoro 600 miliona Indijaca.