Japan se trenutno suočava sa izuzetno visokim temperaturama što je još jedan jasan pokazatelj globalnog zagrevanja. U Tokiju su temperature pet dana zaredom premašile 35 °C i to je najgori nalet vrućine tokom juna koji je zabeležen od 1875. godine.
Ovog leta temperaturni rekordi padaju širom sveta – a poslednji koji je doprineo ovom negativnom trendu jeste Japan. Tamo su po prvi put u 150 godina dugoj istoriji merenja u junu izmerene temperature preko 40 °C. Živa je rekordnih 40,2 °C u termometru dostigla u gradu Isesaki u kojem živi preko 200 hiljada ljudi.
Prema pisanju japanskih medija, samo proteklog vikenda u glavnom gradu Tokiju hospitalizovano je više od 250 stanovnika zbog posledica toplotnog udara.
Korisnici društvenih mreža veoma opisno su pružili uvid u vremenske prilike – jedan je boravak napolju uporedio sa saunom, dok je drugi naveo da je toliko toplo da je alarm za požar doživeo kratak spoj.
Vlasti su zamolile građane da vode računa o potrošnji struje zbog povećanog korišćenja klima uređaja s obzirom na to da elektroenergetski kapaciteti nisu u zavidnom stanju. Savetuje se gašenje nepotrebnih svetala od 3 do 6 posle podne po lokalnom vremenu. U najtoplijem periodu dana ipak treba rashladiti prostor u kome se boravi i hidrirati se kako bi se izbegao toplotni udar.
U većini Japana bi u ovo doba godine padala kiša. Ipak, nacionalna meteorološka agencija objavila je u ponedeljak da je kišna sezona završena u regiji Kanto, u kojoj je smeštena prestonica, kao i susednom području Košin. Ovo se desilo najranije još od 1951. kada je počelo evidentiranje – 22 dana pre uobičajenog kraja. Kišna sezona je, kako se navodi, ove godine najkraća ikada u nekoliko delova zemlje.
Jun je prvi mesec leta u Japanu, ali temperature obično ostaju ispod 30 °C. Prognozira se da će toplota gospodariti ovim podnebljem i naredne nedelje.
KLIMA101 NEDELJNI NEWSLETTER
Pod uticajem klimatske krize izazvane sagorevanjem fosilnih goriva, toplotni talasi poput ovog u Japanu postaju učestaliji i intenzivniji. Dodatno, epizode ogromnih letnjih vrućina javljaju se sve ranije u toku godine, u junu su mnoge države na severnoj Zemljinoj polulopti to iskusile. A jul i avgust koji važe za najtoplije mesece tek su pred nama.
Planeta se zagrejala za 1,1 °C u odnosu na predindustrijsko razdoblje, a posledicama svedoče mnogi krajevi sveta. Kako bi se sprečili najgori efekti promene klime na život na Zemlji, čovečanstvo bi trebalo da smanji emisije gasova sa efektom staklene bašte i da zauzda porast srednje globalne temperature na 1,5 °C.