Pančićev skakavac: ugrožena vrsta koja živi samo u Srbiji

Povodom Međunarodnog dana biodiverziteta, pišemo o jednom posebnom insektu koji naseljava samo uzak pojas zapadne Srbije

22/05/2025 autor: Nikola Zdravković
0
FOTO: Danilo Ugrnov / iNaturalist

Njegovo puno ime je Pyrgomorphula serbica i po mnogo čemu je poseban.

Za početak, ovaj skakavac, koji se na engleskom naziva Serbian Stick Grasshopper a kod nas „Pančićev skakavac”, ne može da leti jer ima zakržljala krila. Dužine je tek 2 do 3 centimetra.

Ali još je upečatljivije njegovo stanište: od čitave planete Zemlje, on postoji samo u zapadnoj Srbiji, u jednom uskom pojasu od Tare do Zlatibora, na nadmorskim visinama od oko 1000 metara.

Njegov dom – planinske šume crnog i belog bora – danas je raspoređen u tri zaštićena područja Srbije: u Nacionalnom parku Tara, kao i u parkovima prirode Šargan-Mokra Gora i Zlatibor.

Međutim, ovaj endemski insekt ima još jedan dom. Naime, on se već godinama nalazi na crvenoj listi kritično ugroženih vrsta Međunarodne unije za zaštitu prirode (IUCN).

Pančićev skakavac se već godinama nalazi na crvenoj listi kritično ugroženih vrsta Međunarodne unije za zaštitu prirode (IUCN)

Njegovo stanište nije samo malo, već je i ugroženo.

Iako on živi mahom u predelima zaštićene prirode, kako su to objasnili stručnjaci iz Nacionalnog parka Tara, Pančićevog skakavca ugrožava razvoj turizma na Tari, a posebno gradnja novih objekata u njegovim dosadašnjim staništima.

Čovekov uticaj nije samo tako neposredan: ovom ugroženom insektu smetaju i suše, koje su usled klimatskih promena u Srbiji sve češće i intenzivnije.

Populacije Pančićevog skakavca značajno variraju u zavisnosti od vremenskih prilika, a u budućnosti to može drastično uticati na njegov opstanak.

„Ako uništimo staništa Pančićevom skakavcu”, kaže Marijana Josipović, biološkinja zadužena za zaštitu prirode u Nacionalnom parku Tara, „on će u potpunosti nestati sa lica Zemlje”.

KLIMA101 NEDELJNI NEWSLETTER

U međuvremenu, kako piše IUCN, populacije Pančićevog skakavca su u kontinuiranom opadanju, a nedostaje čitav niz aktivnosti koje bi pomogle njegovo očuvanju.

Na sajtu ove organizacije može se naći čitav niz aktivnosti koje se trenutno ne sprovode kada je u pitanju ovaj insekt: ne postoji akcioni plan obnove populacije, ne vrši se edukacija, nisu određeni posebni lokaliteti zaštite, nije sprovedena zaštita van prirodnih staništa…

Ako želimo da Pančićev skakavac ostane deo našeg prirodnog blaga – i da ne ostane samo još jedan unos u rastućem spisku nestalih vrsta – ovo stanje mora da se promeni.

Reportaža: Na Tari, sudbina prirodnih staništa Pančićeve omorike visi o koncu
Komentari (0)

OSTAVI KOMENTAR