Vulkan Fudži je najviša japanska planina i nacionalni simbol. Njegov pobeleli vrh kroz istoriju inspirisao je brojne slikare i pesnike, a u moderna vremena predstavlja turističku atrakciju.
Međutim, prve snežne pahulje ove godine prilično su okasnile: od davne 1894. godine, Fudži nikada nije proveo čitav oktobar bez snega… Sve do 2024. kada je vrh ove planine zabeleo tek 6. novembra.
Posle najtoplijeg leta u istoriji merenja, Japan prolazi i kroz neuobičajeno toplu jesen.
A po svemu sudeći, ta dešavanja, podstaknuta klimatskim promenama, odrazila su se i na Fudži: šesti novembar je najkasniji datum u toku jedne godine kada su evidentirane snežne padavine, i to u poslednjih sto trideset godina. Ova neuobičajenost zapala je za oko i lokalnom stanovništvu.
Vulkanska planina koja se uzdiže do 3.776 metara nadmorske visine uobičajeno zabeli početkom oktobra tako da je sneg 2024. okasnio i više od mesec dana. Poređenja radi, prošle godine to se desilo 5. oktobra.
Pored toga što ovogodišnja slika odskače od uobičajenih okolnosti, takođe je dramatično probijen i prethodni rekord prvog snega u godini na ovoj planini – u pitanju su 26. oktobar 1955. i 26. oktobar 2016.
Ogranak Japanske meteorološke agencije u Šizuoki saopštio je da su snežne padavine primećene na jugozapadnoj strani planine koja je pod Uneskovom zaštitom, a fotografije pobelelog vrha već kruže društvenim mrežama.
KLIMA101 NEDELJNI NEWSLETTER
Ipak, šesti novembar u trenutku pisanja tekst još nije zvanično zabeležen kao dan prvih snežnih pahulja na Fudžiju tokom ove godine.
Naime, ogranak Japanske meteorološke agencije u gradu Kofu, a koji je zadužen za objavljivanje relevantnih podataka, nalazi se na drugoj strani planine, a stručnjacima pogled iz njihove opservatorije zaklanjaju oblaci: kada napokon i sami ugledaju prekriveni vrh, proglasiće prvi sezonski sneg na Fudžiju.
Premda bez odgovarajućih studija ne možemo automatski pripisati ovaj nesvakidašnji događaj klimatskim promenama, manjak snega na Fudžiju odgovara projekcijama klime na toplijoj planeti.