Jaka i duga suša u Zambiji: Ljudi nemaju struju zbog manjka vode u najvećem veštačkom jezeru na svetu

Nestašice struje u određenim područjima često mogu da potraju i danima

16/10/2024 autorka: Jelena Kozbašić
0
Foto: Flickr / Joe McKenna

Kariba je najveće veštačko jezero na svetu po zapremini, nastalo sredinom prošlog veka zagrađivanjem reke Zambezi. Proteže se na granici između Zambije i Zimbabvea.

Prilikom izgradnje istoimene ogromne brane život je izgubilo osamdeset radnika, a poduhvat u kojem su učestvovali trebalo je da donese revoluciju u proizvodnji električne energije za dve susedne afričke zemlje. Kariba je značila: beskrajno snabdevanje strujom obnovljivog porekla.

Međutim, globalno zagrevanje menja sliku i zemlje su pod rastućim pritiskom da pronađu alternativu za hidroenergiju u koju su svojevremeno polagale ogromne nade…

Prirodni fenomen El Ninjo doneo je jugu Afrike dugotrajnu sušu koju su klimatske promene dodatno pojačale, a zbog koje je Zambija u martu čak proglasila i vanredno stanje.

Sušni uslovi nastavljaju se i nakon „odlaska” El Ninja, a izazovi koji su iznedrili su mnogobrojni: od ugrožene proizvodnje hrane (koju neke afričke zemlje pokušavaju da reše ubijanjem divljih životinja) preko ugroženog vodosnabdevanja pa sve do ugrožene proizvodnje električne energije.

Prema zvaničnim podacima, popunjenost upotrebljivog kapaciteta jezera Kariba proteklih dana pala je ispod 6%, dok je u istom periodu prošle godine ta brojka iznosila oko 20%. Merenja iz septembra 2024. takođe su bila dramatično ispod onih iz ranijih godina.

Posledica ovih sumornih bilansa je sledeća: samo jedna od šest turbina na zambijskoj strani brane može da radi što smanjuje proizvodnju na manje od 10% normalne. Kako pričaju meštani za Euronews, pad nivoa jezera razotkrio je i stara, mrtva stabla drveća koja su godinama bila potopljena.

Kariba pokriva preko tri četvrtine nacionalnog snabdevanja strujom u Zambiji. S obzirom na nizak vodostaj jezera, dolazi do toga da Zambijci struju imaju svega nekoliko sati dnevno, i to u najboljem slučaju. Nestašice u određenim područjima potraju i danima, prenose mediji.

Zid brane visok 120 metara trenutno je gotovo u potpunosti vidljiv. Sasušena crvenkasto-smeđa mrlja pri vrhu pokazatelj je vodostaja iz boljih vremena, pre više od decenije.

Usled sve češćih i žešćih suša, dobijamo i nov emodži – drvo bez lišća. Ovo je priča o njemu

KLIMA101 NEDELJNI NEWSLETTER

Nivo jezera prirodno se podiže i spušta u zavisnosti od doba godine, a nakon padavina uobičajeno poraste za otprilike šest metara. Međutim, kako navode vlasti, tokom poslednje, slabe sezone kiša Kariba se podigla za svega tridesetak centimetara.

Zambijci ne klonu duhom, nadaju se da će ovogodišnje padavine – koje tipično počinju u novembru – biti dobre. Ali procene kažu da će oporavak hidroelektrane potrajati najmanje tri godine.

Sa druge strane, eksperti upozoravaju da nema garancije za te kiše koje bi mogle da spasu proizvodnju struje i da je opasno za Zambiju da se oslanja na promenljivu klimu s obzirom na to da je probleme sa sušom imala i ranije, na svakih četiri-pet godina.

A na toplijoj planeti trend je, nažalost, takav da postaje samo gore.

Komentari (0)

OSTAVI KOMENTAR