Oficirska plaža u Novom Sadu / foto: Eko straža (Rakić Jelena)
Od Subotice preko Pančeva do Niša i Vranja, skoro 12 hiljada ljudi okupilo se u nedelju, 11. maja, na ukupno 399 zagađenih tačaka širom zemlje, sa jednom jasnom namerom: da zavrnu rukave i očiste svoju okolinu od smeća.
Povod za okupljanje zapravo je bila masovna nacionalna akcija čišćenja upravo pod sloganom „Zavrni rukave”, a koju organizuje udruženje Eko straža.
Ovo je bila trinaesta po redu takva akcija, ujedno i najmasovnija do sada. Brojka od 11.700 učesnika dva puta je veća od prethodnog rekorda, zabeleženog prošle godine, kada je Srbiju čistilo oko 5.500 stanovnika.
Rekordan je bio i broj prijavljenih mesta za čišćenje.
Od skoro 400, preko jedne trećine – njih 159 – nalazilo se u Beogradu. Beograđani su čistili različite novobeogradske blokove, Zemunski kej, Kalemegdan, Čumićevo sokače, Autokomandu, Banjičku šumu, spomen park Jajinci, delove Košutnjaka, Mirijevsko šetalište…
Veliko interesovanje pokazali su i Novosađani, a ukupno je učestvovalo 158 gradova i sela. Prema podacima Eko straže, prikupljeno je 20.300 džakova otpada, odnosno oko 200 tona smeća.
Cilj inicijative „Zavrni rukave” nije samo da se što više organizacija, grupa građana i pojedinaca okupi da istog dana čiste Srbiju, već i da se podigne svest o velikim problemima nesanitarnih deponija i bacanja smeća u prirodi.
A da smeće i te kako bacamo čak i u prirodi, pokazuje sledeće: volonteri su proteklog vikenda očistili brojne prirodne lokalitete uključujući Zaovinsko jezero na Tari, Bešenovačko jezero i Iriški venac na Fruškoj gori, priobalje Velikog Rzava u Užicu, Borsko jezero i korito reke Pek u Kučevu.
KLIMA101 NEDELJNI NEWSLETTER
Kampanja Zavrni rukave nastala je po uzoru na akciju Let’s do it Estonia iz 2008. godine kada su Estonci u samo jednom danu očistili celu zemlju, navodi Eko straža. Učešće je uzelo preko 50 hiljada stanovnika koji su prikupili 20 hiljada tona otpada.
Dve godine posle Estonije, pod sloganom Let’s do it Slovenia, udružuju se i Slovenci. Tom prilikom 270 hiljada stanovnika Slovenije (13% populacije) očistilo je sedam hiljada deponija, što je jedna od najvećih civilnih inicijativa na svetu.
Zahvaljujući udruženju Eko straža, i Srbija je pre nekoliko godina dobila pandan ovim kampanjama za zaštitu životne sredine, a sama akcija čišćenja organizuje se nekoliko puta godišnje