Svaki Evropljanin na godišnjem nivou, u proseku, generiše 180 kilograma otpada od pakovanja. Kako bi se sprečilo da se to dodatno poveća u narednim godinama, Evropska komisija predložila je ove nedelje izmene relevantnog zakonodavstva.
Kako se navodi, potrošače treba lišiti viška pakovanja, ali im takođe obezbediti višekratne alternative i jasne upute za ispravno recikliranje. Na taj način stvoriće se poslovne prilike za industriju, proširiće se reciklažni kapaciteti, a Evropa će postati manje zavisna od primarnih materijala i inostranih dobavljača.
Prema predlogu Evropske komisije, sve zemlje članice Evropske unije treba da smanje proizvodnju otpada od pakovanja po glavi stanovnika za 5% do kraja decenije u poređenju sa nivoima iz 2018. – odnosno za 15% do 2040. Ono trenutno zauzima udeo od 36% u čvrstom komunalnom otpadu.
Ciljevi za reciklažu ostali su isti: 65% do 2025. i 70% do 2030. Do kraja decenije sve pakovanje treba da bude podobno za potpuno recikliranje. Za plastične flaše i aluminijumske limenke predlažu se obavezni depozitni sistemi za povrat ambalaže.
Određeni plastični artikli, poput kesica za čaj, kapsula za kafu, tankih kesa i nalepnica za voće i povrće, treba da budu kompostabilni kako bi građani mogli da ih odlože u bio-otpad. Cilj pobrojanih propisa jeste da održivi proizvodi postanu standard.
Propisuje se i minimalni udeo recikliranih sirovina u plastičnim flašama. Kako bi se zaustavilo stvaranje nepotrebnog smeća, pojedini jednokratni artikli, kao što su mini šamponi poput onih koji se dobijaju u hotelima, biće zabranjeni.
KLIMA101 NEDELJNI NEWSLETTER
Sve predložene akcije omogućiće sektoru pakovanja da dostigne klimatsku neutralnost do 2050. Samo u narednoj deceniji, emisije gasova sa efektom staklene bašte smanjiće se na 43 miliona tona – sa druge strane, ukoliko se zakoni ne promene, one će iznositi 66 miliona tona. Postići će se i ogromne uštede vode, ali i troškova ekološke štete po privredu i društvu.
Pre nego što stupi na snagu, predlog Evropske komisije treba da odobre Evropski parlament i vlade zemalja članica Evropske unije.