Istorijska pobeda – drugi put: Vrhovni sud Montane podržao prava mladih na stabilnu klimu

Mladi aktivisti pokrenuli su postupak protiv Montane još 2020. godine zato što je, razvojem fosilnih goriva, prekršila njihovo ustavno pravo na čistu i zdravu životnu sredinu. Prošle godine su odneli pobedu pred okružnim sudom, a sada i pred Vrhovnim sudom Montane

23/12/2024 autorka: Jelena Kozbašić
0

Još i avgustu prošle godine, na inicijativu mladih aktivista, okružni sud u Montani doneo je istorijsku odluku da savezna američka država krši ustavno pravo stanovnika na čistu i zdravu životnu sredinu tako što omogućava razvoj fosilnih goriva i ignoriše klimatske promene.

Državni zvaničnici obavezali su se da će u žalbenom postupku pokušati da ponište ovu presudu. U svom pokušaju nisu uspeli.

Sa rezultatom šest naprema jedan, sudije Vrhovnog suda u Montani prošle nedelje podržale su odluku koja je došla sa nižeg nivoa pre više od godinu dana, odbacivši argument savezne američke države da su njihove štetne emisije, globalno gledano, male i da njihovo smanjenje ne bi imalo uticaja na klimatske promene.

Uporedili su to sa pitanjem: „Ako bi svi ostali skočili sa mosta, da li biste i vi to uradili?”

Tužioci mogu da ostvare svoja prava, „a da ne zahtevaju od svih ostalih da prestanu da skaču sa mosta ili da dolivaju ulje na vatru”, napisao je glavni sudija Majk Mekgrat u ime većine.

„U suprotnom, pravo na čistu i zdravu životnu sredinu je besmisleno.”

Rezultat ove klimatske parnice nije samo druga pobeda aktivista, već je to prvi put da je najviši sudski organ jedne savezne američke države donese takvu odluku.

Uz pomoć jedne neprofitne organizacije i tima advokata, mladi su postupak protiv Montane pokrenuli još 2020. godine kada su imali između dve i 18 godina.

U junu 2023, pred okružnim sudom u Montani, izneli su potresna svedočanstva o dubokom otisku klimatskih promena na njihove živote i o nizu posledica sa kojima se suočavaju: od jačih šumskih požara i zagađenja vazduha preko suša i narušene poljoprivredne proizvodnje do ugrožavanja životinjskog sveta i reakreacije, ali i tradicija starosedelaca.

Montana je imala rok od 60 dana da uloži žalbu na epilog slučaja tamošnjem vrhovnom sudu. To je i uradila ali – bezuspešno.

Šesnaestoro tužilaca nisu tražili novčanu odštetu, već promenu legislative.

Primera radi, određeni lokalni zakoni zabranjivali su javnim agencijama da, pri donošenju odluka o prljavim energetskim projektima, uzimaju u obzir klimatske promene i emisije gasova sa efektom staklene bašte.

Okružni sud je sporne zakone proglasio – neustavnim, a sada se sa tim složio i Vrhovni sud u Montani. Pobeda mladih aktivista znači da će američka savezna država ubuduće morati pažljivo proceniti štetne emisije i klimatske uticaje pre izdavanja dozvola za projekte fosilne industrije.

„Ova presuda je pobeda ne samo za nas, već za svaku mladu osobu čiju budućnost ugrožavaju klimatske promene”, izjavio je glavni tužilac Riki Held.

KLIMA101 NEDELJNI NEWSLETTER

Stručnjaci veruju da bi presuda Vrhovnog suda Montane mogla da „da vetar u leđa” ljudima da pokrenu slične slučajeve i na taj način pozovu države, ali i kompanije, na odgovornost u borbi protiv klimatskih promena.

Sa porastom temperature, poslednjih godina primetan je dramatičan rast klimatskih parnica pred sudovima širom sveta. Povrh toga, nedavno je u Međunarodnom sudu pravde u Hagu održano najveće klimatsko saslušanje kao još jedan u nizu pokazatelja da je posredi „goruća” tema.

Komentari (0)

OSTAVI KOMENTAR