Australija sada štiti najveću površinu okeana na svetu: Zaštićeno preko polovine morskih teritorija

„Ovo nije samo velika pobeda za životnu sredinu u Australiji, ovo je velika pobeda za životnu sredinu u svetu”, zaključila je australijska ministarka životne sredine Tanja Pliberšek

14/10/2024 autorka: Jelena Kozbašić
0
Pogled sa broda na ostrvo Herd, jedan od dva morska rezervata koji Australija proširuje (foto: Wikimedia / Tristannew / CC BY-SA 4.0)

„Ponosna sam što Australija sada štiti više okeana nego ijedna druga zemlja na svetu.”

Ovo je izjavila ministarka životne sredine Tanja Pliberšek povodom proširenja morskih parkova koji je potpisan prošle nedelje. Zahvaljujući ambicioznom poduhvatu vlade, donetom u saradnji sa naučnicima, zaštićena teritorija povećana je na preko polovine australijskih okeana (52%).

Ali i dalje od globalnog liderstva… Na ovaj način, Australija je zapravo premašila cilj o zaštiti 30% okeana kojem je težila u sklopu dogovora Ujedinjenih nacija za prirodu.

Novim proširenjem površine zaštićenih okeana uvećavaju se dva udaljena i izolovana morska rezervata – na ostrvima Herd i Mekdonald – i to za četiri puta, odnosno za 310 hiljada kvadratnih kilometara.

Poređenja radi, samo ova nova zaštićena područja su za 3,5 puta veća od Srbije.

„Od Velikog koralnog grebena do subantarktičkih divljih predela… Malo mesta na planeti mogu se opisati kao zaista netaknuta divljina”, kazala je Pliberšek. „Ostrva Herd i Mekdonald su takva mesta.”

Njih karakterišu glečeri i močvare, a povrh toga, na ovim ostrvima u Indijskom okeanu nalaze se i jedina dva aktivna vulkana u Australiji. Ostrva Herd i Mekdonald ne naseljavaju ljudi, ali ona su dom raznovrsne populacije pingvina, foka i albatrosa. U okolnim vodama, između ostalih, plivaju delfini i kitovi.

Kako bi odluka bila ozvaničena, ministarka će ažurirani dizajn i granice morskih parkova predložiti generalnom guverneru Australije na proglašenje, navodi se u saopštenju.

KLIMA101 NEDELJNI NEWSLETTER

U gradu Kali u Kolumbiji 21. oktobra počinje Konferencija Ujedinjenih nacija o biodiverzitetu, a australijski iskorak u zaštiti okeana predstavlja pozitivan primer za mnoge učesnice.

„Ovo nije samo velika pobeda za životnu sredinu u Australiji, ovo je velika pobeda za životnu sredinu na svetu”, zaključila je Tanja Pliberšek.

Istorijska odluka: Na samitu UN, plan da trećina Zemljinog kopna i okeana bude zaštićena do 2030.
Komentari (0)

OSTAVI KOMENTAR