Izveštaj iz senke Koalicije 27: Zelena agenda u Srbiji do sada bez agende i bez napretka

Juče je predstavljen deseti godišnji Izveštaj iz senke, koji izrađuje Koalicija 27, a koji se fokusira na napredak Srbije u zaštiti životne sredine. Autori kažu: na tom polju napredujemo veoma sporo i nekoordinisano

31/10/2023 autorka: Redakcija
0
Fotografija: Koalicija 27

Juče, 30. oktobra, u Privrednoj komori Srbije predstavljen je deseti godišnji Izveštaj iz senke, koji izrađuje Koalicija 27, a koji se bavi ključnim događajima u oblasti životne sredine i klimatskih promena u periodu od aprila 2022. do aprila 2023.

Učesnici panela složili su se da naša zemlja u posmatranom periodu nije napredovala.

Izveštaj, koji daje osvrt na implementaciju Zelene agende u našoj zemlji, simbolično je naslovljen „Zelena agenda bez agende”. Njime su obuhvaćene sledeće oblasti: kvalitet vazduha, upravljanje otpadom, kvalitet voda, zaštita prirode, buka, klimatske promene i šumarstvo.

Predstavljanje izveštaja Koalicije 27 otvorio je Nikola Bertolini, šef Odeljenja za saradnju Delegacije Evropske unije u Srbiji. Bertolini je naglasio da rad na unapređenju životne sredine zahteva mnogo truda i vremena, zbog čega je Izveštaj iz senke izuzetno važan, kako za lokalni i nacionalni tako i za regionalni nivo.

Uprkos tome što se tema zaštite životne sredine naizgled nalazi na političkim marginama, eksperti su primetili da među građanima raste svest o njenom značaju.

„Sve više građana razume zašto je važno brinuti o životnoj sredini. Nema te partijske knjižice koja može da vas spasi od zagađenja vazduha”, istakao je predsednik Inženjera zaštite životne sredine, Igor Jezdimirović.

On se takođe dotakao segmenta upravljanja otpadom, podsetivši da se na godišnjem nivou na divljim deponijama u Srbiji zabeleži 1.760 požara.

„To znači da u proseku pet deponija dnevno gori. Ti požari zagađuju vazduh, ali i zemljište. Na kraju najveći deo tog zagađenja do nas dođe kroz hranu.”

Povrh toga, i dalje nemamo podatke koje količine otpada i sastav otpada su u pitanju i kako se njima upravlja.

Ali različite vrste zagađenja i otpad nisu jedini izazovi sa kojima se naša zemlja suočava kada je reč o životnoj sredini. Tu su i (ne)dostupnost čiste vode za piće i ugroženost prirodnih staništa i vrsta. Kako konstatuje Koalicija 27, sve su to posledice propuštenih rokova za sprovođenje zakonodavstva Evropske unije u sklopu Poglavlja 27 (životna sredina).

Javnost ne dobija sve potrebne informacije da bi zaista mogla da učestvuje u donošenju odluka, što procese čini netransparentnim i često u suprotnosti sa potrebama javnosti, posebno kada se javne rasprave održavaju u vreme praznika ili godišnjih odmora, navode autori.

Prema njihovim ocenama, pored implementacije u praksi, nedostaje nam i završetak važnih zakonodavnih procesa, koji je za mnoge dokumente uveliko morao biti priveden kraju. U saopštenju se navodi da na kraju godine za neka dokomenta poput Integrisanog nacionalnog energetskog i klimatskog plana. Strategije razvoja energetike, ili ne znamo kako napredujemo, ili znamo da kasnimo u njihovom usvajanju.

Koalicija 27 navodi da je rebalansom budžeta za 2023. godinu ponovo smanjen ukupan budžet Ministarstva zaštite životne sredine za 4 milijarde dinara, čime su realni problemi svih građana Srbije u oblasti zaštite životne sredine zanemareni, kao i preporuke Evropske komisije.

Mirjana Jovanović iz Beogradske otvorene škole istakla je da su ulaganja u specijalizovanu izložbu EKSPO 2027, tokom 2024. godine, veća od investicija u rešavanje mnogih problema životne sredine, ali i od investicija u obrazovanje.

Sa druge strane, na godišnje planove kvaliteta vazduha čekamo veoma dugo, što znači da ako želimo, možemo tek u 2024. godini doneti mere za loš kvalitet vazduha na osnovu podataka iz 2022. godine.

Zaključak novog Izveštaja iz senke jeste da ni ostale oblasti zaštite životne sredine od buke, upravljanja vodama, šumama i prirodom takođe nisu na listi prioriteta institucija i da je napredak veoma spor.

KLIMA101 NEDELJNI NEWSLETTER

Kako je najavljeno, godišnji izveštaj Evropske komisije o Srbiji biće objavljen 8. novembra, a na osnovu Izveštaja iz senke za Poglavlje 27 možemo izdvojiti da je napredak spor i nekoordinisan.

Na primer, uprkos tome što se godinama ističe kako je Poglavlje 27 jedno od najtežih i finansijski najzahtevnijih, Vlada Republike Srbije još uvek nije uspostavila operativni Zeleni fond kojim bi se reforme u zaštiti životne sredine finansirale, iako je iz godine u godinu, ovo bila jedna od osnovnih preporuka Evropske komisije.

Izveštaj iz senke „Zelena agenda bez agende” možete preuzeti OVDE.

Šta nam o stanju u lokalnim samoupravama pokazuju Zelene karte?

Ako dodatno suzimo pogled i posmatramo sprovođenje politika u jedinicama lokalne samouprave, imaćemo potpuniju sliku o sprovođenju ciljeva Zelenog dogovora i Zelene agende, i zato integralni deo Izveštaja iz senke predstavljaju Zelene karte koje prikazuju način na koji jedinice lokalne samouprave u Srbiji primenjuju politike i standarde iz oblasti zaštite životne sredine.

Jedinice lokalne samouprave često nemaju kapacitete da se bave ovim pitanjem, te je stanje u analiziranim lokalnim samoupravama ispod zakonskog minimuma.

Na događaju su se mogla čuti i lokalna iskustva iz Arilja, Vršca, Subotice, Bora, kao i predstavnika Stalne konferencije gradova i opština.

Komentari (0)

OSTAVI KOMENTAR