U toku je šesto veliko izbeljivanje Velikog koralnog grebena, upozorava vodeći svetski ekspert za korale

Trenutno veliko izbeljivanje je četvrto u poslednjih sedam godina. Stručnjaci su ozbiljno zabrinuti za opstanak ovog važnog ekosistema.

17/03/2022 autorka: Jelena Kozbašić
0

Vodeći svetski ekspert za korale, Teri Hju sa australijskog Univerziteta Džejms Kuk, upozorava da je u toku šesto veliko izbeljivanje korala na Velikom koralnom grebenu. Kada su izbeljeni, koralima je ugrožen opstanak i podložniji su bolestima, što može da rezultuje njihovim potpunim odumiranjem.

Profesor Teri Hju rekao je da je u prethodne dve nedelje primio ogroman broj zapisao o izbeljenivanju korala na Velikom koralnom grebenu, piše Gardijan

Hju se u svom naučnom radu fokusirao na korale pa je tako jedna od studija koju je predvodio pokazala je da je u periodu od 1998. do 2020. čak 98% površine čuvenog grebena iz Australije prošlo kroz neki vid izbeljivanja. 

Izbeljivanje se događa kada korali, zbog rastućih temperatura okeana, raskinu veze sa morskim algama koje su za njih od životne važnosti. Šarenilo koralnih grebena zapravo potiče od ove krhke simbioze. Kada temperature okeana postanu previše visoke, morske alge doživljavaju toplotni stres. Tada ih korali odbacuju gubeći najznačajniji izvor nutrijenata i energije, ali i prepoznatljive boje. Ukoliko je toplotni stres previsok, korali ne mogu da se oporave i odumiru. Izbeljivanje može da bude izazvano i zagađenjem.

Uprkos tome što veliko izbeljivanje nema tačnu definiciju, prema oceni Terija Hjua, da bi jedno izbeljivanje moglo da bude opisano kao veliko, potrebno je da njime budu pogođeni korali koji se protežu stotinama kilometara. Prethodna velika izbeljivanja desila su se 1998, 2002, 2016, 2017. i 2020. godine.

Međunarodni panel za klimatske promene (IPCC) takođe je upozorio da se najveći svetski sistem korala nalazi u ozbiljnoj opasnosti. Kako bi sprečila njegov gubitak, Vlada Australije planira investiciju u iznosu od jedne milijarde dolara u konzervaciju Velikog koralnog grebena.

KLIMA101 NEDELJNI NEWSLETTER

Inače, u toku je pojačana, sveobuhvatna kontrola 2300 kilometara dugog Velikog koralnog grebena koju sprovode nadležni organi. Prošle nedelje oni su saopštili da su pojedini delovi spruda slabo do srednje izbeljeni, a ažurirani uvid u stanje korala dostupan je svakog petka.

Monitoring je organizovan nekoliko dana pre dolaska misije Ujedinjenih nacija na greben u svrhe izrade izveštaja za sastanak Ujedinjenih nacija u vezi sa Velikim koralnim grebenom koji se održava u junu. Greben se nalazi pod Uneskovom zaštitom zbog neprocenjive univerzalne vrednosti, ali je usled globalnog zagrevanja veoma ugrožen. Procenjuje se da korala gotovo da i neće biti u slučaju da srednja globalna temperatura poraste za 2 stepena u odnosu na predindustrijski period.

Jedno je sigurno – da bismo sačuvali Veliki koralni greben, ali i ostatak planete, neophodno je da smanjimo sagorevanje fosilnih goriva i posledične emisije gasova sa efektom staklene bašte kako bismo zaustavili porast srednje globalne temperature koje prati i povećanje temperature vode u okeanima.

Komentari (0)

OSTAVI KOMENTAR