Princ Vilijam dodelio nagradu Earthshot: Pet inovativnih rešenja za spas planete dobilo po milion funti

Prva dodela nagrada Earthshot upriličena je 2021. godine i organizovaće se do 2030. Predstavljamo ovogodišnje pobednike i njihove „zelene” poduhvate

08/11/2024 autorka: Jelena Kozbašić
0
Foto: Pexels

U sredu, 6. novembra, u Kejptaunu u Južnoafričkoj Republici održana je četvrta godišnja dodela nagrada pod nazivom Earthshot koju su 2020. godine pokrenuli princ Vilijam i čuveni britanski prirodnjak Dejvid Atenboro.

Na temelju ocena eksperata, svake godine do kraja decenije bira se po pet najboljih ideja za spas planete u pet različitih kategorija, odnosno ciljeva: zaštita i oporavak prirode, kvalitet vazduha, oživljavanje okeana, izgradnja sveta bez otpada i borba protiv klimatskih promena.

Tako je bilo i ove.

Ovogodišnjih petnaestoro finalista odabrani su među skoro 2.500 nominovanih iz čitavog sveta koje je izabrala mreža od 430 imenilaca iz sedamdeset pet zemalja.

Pobednici svake od pet pomenutih kategorija dobili su po milion funti kako bi svoju ideju podigli na viši nivo.

Ko su pobednici ovogodišnjeg Earthshot-a?

Nagradu u kategoriji zaštita i oporavak prirode odnela je inicijativa za konzervaciju kritično ugrožene vrste antilope iz Kazahstana. U ovaj projekat uključene su kako nacionalne, tako i međunarodne organizacije. U međuvremenu, njihova misija je prerasla u jedan od najvećih svetskih konzervatorskih projekata: da se zaštite i obnove ogromna prostranstva kazahstanske Zlatne stepe.

Kada je reč o kvalitetu vazduha, ovogodišnja nagrada Earthshot je uručena organizaciji mladih iz Gane i Ugande. Oni pomažu lokalnim zajednicama da očiste otpad i izgrade infrastrukturu za cirkularnu ekonomiju širom Afrike. Fokus ove omladinske organizacije su pre svega ranjive grupe ljudi kao što su deca i žene, a takođe im pomažu u smanjenju njihove ranjivosti na klimatske promene i zalažu se za razvoj obnovljivih izvora.

Možda ste već čuli za globalni dogovor da se do kraja decenije zaštiti 30% Zemljinog kopna i okeana. Milion funti u kategoriji oživljavanje okeana osvojila je koalicija za prirodu i ljude koja upravo nastoji da se ovi planovi sprovedu u delo. To je međunarodna grupa koju čini 120 zemalja ujedinjenih u misiji da se cilj o zaštiti planete efikasno ispuni. Zanimljivo je pomenuti da je i Srbija članica ove alijanse.

Iz Kenije dolazi startup Keep IT Cool koji je ovogodišnji dobitnik Earthshot-a za izgradnju sveta bez otpada. S obzirom na to da afrički poljoprivrednici, zbog nedostatka odgovarajuće infrastrukture, posle žetve beleže velike gubitke prinosa, ovaj startup nudi im priuštivo, jednostavno rešenje za smanjenje otpada i samim tim, ostvarenje veće zarade. U pitanju je sistem za hlađenje na solarni pogon.

Naposletku, kao najuspešnija na polju borbe protiv klimatskih promena proglašena je američka kompanija koja pretvara višak toplote, koji nastaje u proizvodnji čelika ili cementa, u struju. Na svom sajtu navode da se 60% energije u svetskim industrijskim postrojenjima gubi kao otpadna toplota. Njihova tehnologija to sprečava, istovremeno smanjujući emisije ugljenika, i to za preko šest hiljada tona godišnje za svaki instalisani megavat. Povrh toga, ovakva struja je, prema tvrdnjama, i jeftinija od one koja dolazi direktno iz mreže.

Prva dodela nagrada Earthshot upriličena je 2021. godine i organizovaće se do 2030. Ukupni nagradni fond iznosi čak pedeset miliona funti.

Ove godine, prvi put, svečanu ceremoniju bilo je moguće pratiti uživo i na platformi YouTube gde i dalje možete pogledati snimak dodele.

Komentari (0)

OSTAVI KOMENTAR