Biljke koje nisu korisne ljudima su u mnogo većoj opasnosti od izumiranja

Istraživanje je sproveo čuveni američki institut Smitsonijan.

14/03/2022 autorka: Jelena Kozbašić
0

Ljudi svojim aktivnostima vrše ogroman pritisak na životnu sredinu, bilo da je reč o emisijama gasova sa efektom staklene bašte, krčenju šuma ili nekom drugom vidu industrijalizacije kojim remetimo prirodnu ravnotežu. Ovo se odražava i na bogatstvo flore koje je sve manje. U najvećoj opasnosti od izumiranja nalaze se one biljke bez praktične upotrebne vrednosti za ljude, otkrili su rezultati studije objavljeni su u naučnom časopisu Plants, People, Planet.

Naučnici su klasifikovali preko 80 hiljada različitih vrsta biljaka na svetu u odnosu na status ugroženosti njihove populacije – otkrili su da je ogroman broj njih ugrožen, ili su već izumrle, zato što nam nisu potrebne.

Botaničari sa čuvenog američkog instituta Smitsonijan utvrdili su na koje su biljke ljudi izvršili najveći uticaj od početka antropocena, geološke epohe koja se odlikuje našim ogromnim dejstvom na svet oko nas.

Naučni tim je prikupio podatke iz međunarodnih baza o različitim ulogama ispitivanih biljaka: neke se koriste u poljoprivredi i donose nam ekonomsku dobit, neke predstavljaju korov, neke su ugrožene i trebalo bi ih zaštiti, a neke su retke i predmet ilegalne trgovine. Vrste su podelili na pobednike i gubitnike.

Američki istraživači su pobednicima proglasili ukupno 6749 vrsta među kojima su pretežno vrste koje su od koristi ljudima kao što su kukuruz, pirinač, pšenica i drugi usevi. One prekrivaju 40% površine naše planete. Među pobednicima se nalaze i biljke koje su izumrle u divljini, međutim uspevaju u gradovima kao što je drvo ginka koje se sadi u svakom njujorškom bloku. Tu su i 164 biljke koje su nam beskorisne i uglavnom je reč o invazivnim vrstama.

Gubitnika ima tri puta više od pobednika – 20290. To su većinski biljke od kojih nemamo nikakvu korist kao što je magnolija sa Haitija, koja ne raste nigde drugde i koristi se kao ogrev. Za neke vrste palmi, čempresa i četinara prognozira se potpuni nestanak. Dok je 571 vrsta već doživela tu sudbinu.

KLIMA101 NEDELJNI NEWSLETTER

Potencijalnih pobednika ima 26002, a potencijalnih gubitnika 18884. Ove pozicije se smatraju neutralnim.

Istraživanjem je bilo obuhvaćeno 30% poznatih biljnih vrsta, a rezultati su upozoravajući: zajednice biljaka će u budućnosti biti mnogo homogenije i manje raznovrsne nego danas, a vrste će do izumiranja dovesti to što nisu potrebne ljudima. Ovo će dalje voditi nestanku životinja, oslabiće čitave ekosisteme i učiniće ih ranjivijim na posledice vremenskih ekstrema, klimatskih promena i razarajućih ljudskih aktivnosti.

Komentari (0)

OSTAVI KOMENTAR